Nowe rozporządzenie ministra praw wewnętrznych i administracji wydłuża okres przymusowych testów sprawnościowych strażaków. Zmieniają się też rodzaje testów.

- „Corocznej ocenie sprawności fizycznej podlega strażak w wieku do 55 roku życia” - czytamy w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji zmieniającym rozporządzenie w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania okresowych profilaktycznych badań lekarskich oraz okresowej oceny sprawności fizycznej strażaka Państwowej Straży Pożarnej.
- Do tej pory limit wynosił 50 lat.
Strażacy będą musieli badać się także powyżej 55 rż., jeśli biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych lub na własną prośbę.
Ponadto zmienia się sposób przeprowadzania testów. Do tej pory próba wydolnościowa polegała na rytmicznym wchodzeniu na stopień (o wysokości 30 cm dla kobiet lub 40 cm mężczyzn) i pomiarze tętna. Nowa próba polega na bieganiu między dwoma liniami oddalonymi od siebie o 20 metrów w rosnącym tempie.
Dotychczasowy test sprawności fizycznej wymagał od kobiet siadów prostych z leżenia, rzutu piłką lekarską i biegu wahadłowego, a od mężczyzn biegu na 1000 m, biegu na 50 m i podciągania na drążku. Nowy test zakłada próbę wydolnościową, bieg po kopercie i podciągnie na drążku dla wszystkich za wyjątkiem kobiet nie biorących bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, które podciągnie mogą zastąpić rzutem piłką lekarską.
Nowe zasady w mniejszym stopniu faworyzują starszych strażaków. Dotychczas za wiek 40+ można było uzyskać 30 punktów preferencyjnych, za wiek 45+ 35 punktów, a 50+ 40 punktów. Teraz dodatkowe punkty wynoszą odpowiednio 25, 30 i 35 punktów.
Wszyscy strażacy muszą zdawać co roku, w przeciwnym razie grozi im niedostateczna ocena sprawności fizycznej, co może skutkować nawet wydaleniem ze służby.
Nowe rozporządzenie wchodzi w życie 6 kwietnia.

KOMENTARZE (0)