- km
- •23 maj 2022 15:27
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało pilotażowy kurs przysposobienia wojskowego funkcjonariuszy Służby Więziennej. W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu funkcjonariuszy SW z terenu całego kraju.

Szkolenie realizowane we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej miało charakter pilotażowy.
- Zapoczątkowane zostało dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości, które uzyskało zgodę na jego realizację z Ministerstwa Obrony Narodowej. Już dzisiaj uwzględniając sytuację międzynarodową, a dokładniej precyzując wojnę na Ukrainie możemy powiedzieć wprost, że ten rodzaj przeszkolenia bojowego funkcjonariuszy Służby Więziennej jest niezwykle potrzebny - wyjaśnia generał Andrzej Leńczuk, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, uczestnik kursu dla funkcjonariuszy SW.
Pilotażowy kurs przeszkolenia wojskowego funkcjonariuszy Służby Więziennej jest odpowiedzią na potrzeby szkoleniowe zgłaszane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Przygotowany przez kadrę dydaktyczną CSWOT program zajęć uwzględnił rolę i zadania stawiane funkcjonariuszom Służby Więziennej w czasie konfliktu militarnego jak i nasze dotychczasowe doświadczenia z realizowanych szkoleń dla pracowników Lasów Państwowych. Warto podkreślić, że jest to kurs całkowicie pilotażowy i po jego zakończeniu zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski, które pozwolą na wyklarowanie przyszłego programu kursu szkolenia funkcjonariuszy Służby Więziennej - tłumaczy płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
W czasie czterech dni kursu funkcjonariusze Służby Więziennej wzięli udział w zajęciach z taktyki, topografii wojskowej, ratownictwa pola walki, szkolenia strzeleckiego, inżynieryjno-saperskiego oraz łączności. W ramach realizowanych zajęć zapoznani zostali ze specjalistycznym wyposażeniem wykorzystywanym do niesienia pomocy na polu walki, uczyli się podstaw nawigacji w terenie, procedur nawiązywania łączności realizowanej z wykorzystaniem radiostacji wojskowych czy też poznawali zasady zachowania w przypadku wykrycia min lub improwizowanych ładunków wybuchowych.


KOMENTARZE (1)