Szkolenia dla ponad 3 tys. pracowników instytucji pomagającym ofiarom przemocy

Szkolenia te zorganizują Instytut Rozwoju Służb Społecznych oraz stowarzyszenie "Niebieska Linia". Mamy dobre rozwiązania prawne; musimy mieć ludzi, którzy będą potrafili się nimi posługiwać - uzasadniają organizatorzy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkolenia dla ponad 3 tys. pracowników instytucji pomagającym ofiarom przemocy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 wrz 2014 8:51


Szkolenia rozpoczęły pod koniec sierpnia br.; do końca maja 2015 r. organizacje zamierzają przeszkolić ponad 3 tys. przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, powiatowych i miejskich centrów pomocy rodzinie oraz przedstawicieli wojewodów i regionalnych ośrodków polityki społecznej.

Jak tłumaczył prezes stowarzyszenia "Niebieska Linia" Luis Alarcon Arias szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla kadry kierowniczej różnych instytucji pomocy społecznej. "Pomoc społeczna to jest instytucja, która zazwyczaj znajduje się na pierwszej linii frontu. To do nich zwracają się osoby, zagrożone lub doświadczające przemocy, które potrzebują wsparcia różnych instytucji" - podkreślił.

Szkolenia poświęcone będą m.in. przemocy w rodzinie, jako zjawisku psychospołecznemu oraz aktualnym możliwościom i infrastrukturze służącym przeciwdziałaniu przemocy.

"Jeżeli przedstawiciele kadry kierowniczej będą lepiej wiedzieć i rozumieć na czym polegają rozwiązania systemowe w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, to siłą rzeczy będą egzekwować od swoich pracowników, by działali zgodnie z dostępnymi instrumentami" - tłumaczył Alarcon Arias.

Obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie ocenił dobrze i wskazał m.in. na ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wprowadziła ona zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmocniła ochronę ofiar przemocy, m.in. przez stosowanie zakazu zbliżania czy nakazu opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadziła bezpłatną obdukcję, a także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy. Uprawniła pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, wprowadziła także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Według danych dostępnych na stronie internetowej policji (na podstawie działań podjętych w procedurze tzw. "Niebieskich Kart" - formularzy dotyczących przemocy w rodzinie wypełnianych przez policje) w 2013 r. przemocy doświadczyło 86 tys. 797 osób, w tym 58 tys. 310 kobiet, 9 tys. 233 mężczyzn i 19 tys. 254 dzieci.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.