×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szef BBN: awanse to krok ku odpowiedniej liczbie generałów w wojsku

  • Autor: PAP/RAF
  • 1 mar 2020 8:26

Awanse generalskie, które prezydent wręczy w niedzielę (1 marca), to krok ku odpowiedniej liczebności korpusu generalskiego w siłach zbrojnych i przyporządkowaniu stopnia pełnionej funkcji – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Szef BBN: awanse to krok ku odpowiedniej liczbie generałów w wojsku
Szef BBN Paweł Soloch (Fot. twitter.com/BBN_PL)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Dzisiejsze awanse to kolejny krok na drodze do budowania odpowiedniej liczebności korpusu generalskiego - powiedział Soloch
  • Prezydentowi zależy przy tym zapewnianiu tożsamości posiadanego przez oficera stopnia wojskowego z zajmowanym przez niego stanowiskiem służbowym - zapewnił Soloch.
  • Na stopnie generalskie prezydent mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego czterech z nich otrzyma pierwszy generalski stopień - generała brygady.

Szef BBN zaznaczył, że prezydentowi zależało, by dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych Tomasz Piotrowski został awansowany na stopień generała broni jeszcze przed rozpoczynającym się amerykańskim ćwiczeniem Defender-Europe, ale także narodowym ćwiczeniem Anakonda 20, za które generał Piotrowski będzie bezpośrednio odpowiedzialny.

Dodał, że "w ostatnim czasie wzrasta też rola tego dowództwa w kluczowym dla prezydenta obszarze współdziałania z sojusznikami na misjach wojskowych". - Dziś Dowództwo Operacyjne dowodzi aż 10 kontyngentami wojskowymi, zarówno w ramach NATO, UE jak i ONZ. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 roku - zwrócił uwagę Soloch.

- Awansowanie przez prezydenta aż czterech oficerów lotnictwa, w tym generałów dywizji Tadeusza Mikutela oraz Jana Śliwki, świadczy o znaczeniu, jakie prezydent przykłada do wzmocnienia Sił Powietrznych, których znaczenie dla potencjału armii stale wzrasta. Wyrazem tego jest chociażby zacieśnianie w tym zakresie współpracy z USA i zakup myśliwców F-35" - powiedział szef BBN.

Zwrócił też uwagę na awans dla płk. Grzegorza Grodzkiego, dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej, która - podkreślił Soloch - w najbliższym czasie będzie brała udział w jednym z głównych elementów ćwiczenia Defender-Europe, związanym z desantem powietrznym sił USA, Polski i Niemiec na Litwie.

Czytaj też: Powstanie Zespół ds. reformy systemu kształcenia i doskonalenia zawodowego żołnierzy

- Dzisiejsze awanse to kolejny krok na drodze do budowania odpowiedniej liczebności korpusu generalskiego. Prezydentowi zależy przy tym zapewnianiu tożsamości posiadanego przez oficera stopnia wojskowego z zajmowanym przez niego stanowiskiem służbowym - zapewnił Soloch.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef BBN: awanse to krok ku odpowiedniej liczbie generałów w wojsku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA