×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Stu ochotników dołączyło do Obrony Terytorialnej. Co czwarta osoba to kobieta

  • Autor: PAP
  • 4 wrz 2022 11:50

Stu ochotników dołączyło do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej; ochotnicy przejdą 16-dniowe szkolenie, nauczą się posługiwania bronią i zachowania na polu walki. Przysięgę złożą 18 września na rynku w Sandomierzu - poinformował w niedzielę kapitan Marcin Kowal, oficer prasowy 10. ŚBOT.

Stu ochotników dołączyło do Obrony Terytorialnej. Co czwarta osoba to kobieta
Blisko 100 ochotników w tym roku powołano do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Fot. WOT)
REKLAMA
  • Blisko 100 ochotników  w tym roku powołano do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
  • Około 40 procent wcielonych to ludzie młodzi, głównie studenci. Nowi żołnierze WOT reprezentują różne zawody. Jest wśród nich ratownik medyczny, inżynier, fizjoterapeuta, pedagog, kucharz, adwokat, detektyw, instruktor strzelectwa, zawodowy kierowca, sternik motorowodny, trener fitness czy instruktor nauki jazdy.
  • Co czwarta wcielona osoba to żołnierka.

"W sobotę, 3 września, już po raz szósty w tym roku powołano ochotników do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Blisko stu nowo powołanych żołnierzy WOT stawiło się na kieleckiej Bukówce. Przed nimi 16 dni intensywnego szkolenia na poligonie" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.

Jak podkreślono, około 40 procent wcielonych to ludzie młodzi, głównie studenci. Według komunikatu, nowi żołnierze WOT reprezentują różne zawody. Jest wśród nich ratownik medyczny, inżynier, fizjoterapeuta, pedagog, kucharz, adwokat, detektyw, instruktor strzelectwa, zawodowy kierowca, sternik motorowodny, trener fitness czy instruktor nauki jazdy. Co czwarta wcielona osoba to żołnierka.

Czytaj też: Blisko 30 nowych żołnierzy w szeregach brygady WOT

"Są to ochotnicy, którzy nie mieli do tej poty do czynienia ze służbą wojskową" - poinformował kapitan Kowal. "Szesnastodniowe szkolenie zakończy złożenie przysięgi wojskowej, które odbędzie się 18 września na rynku w Sandomierzu" - dodał.

Jak poinformował kapitan Kowal, do grupy powołanych dołączą rezerwiści, którzy mają za sobą służbę wojskową. Dodał, że w sumie Brygadę wzmocni jeszcze 20 ochotników. Podczas szkolenia nowi żołnierze WOT poznają tajniki posługiwania się bronią i zasady zachowania się na polu walki. Przejdą także przeszkolenie medyczne. Nauczą się, jak przetrwać w trudnych warunkach wojny, a także nauczą się topografii.

"Najważniejsze jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSMB Grot" - zaznaczył kapitan Kowal. "Finałem szkolenia podstawowego będzie +pętla taktyczna+, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stu ochotników dołączyło do Obrony Terytorialnej. Co czwarta osoba to kobieta
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA