Strażnicy graniczni będą mieć nowe mundury służbowe

Trwają prace nad nowym umundurowaniem służbowym funkcjonariuszy Straży Granicznej. Noszone na co dzień mundury pozostaną w kolorze zielonym, ale mają być bardziej funkcjonalne i wygodne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strażnicy graniczni będą mieć nowe mundury służbowe

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 gru 2014 19:32


"Opracowaliśmy nie tylko nowy wzór umundurowania służbowego, ale również nowy system zaopatrywania w nie funkcjonariuszy" - powiedziała PAP rzeczniczka komendanta głównego SG Agnieszka Golias. Jak dodała, wejście w życie zmian dotyczących umundurowani planowane jest na 1 kwietnia 2015 r., formacja "przemundurowana" powinna być po 31 marca 2019 r.

"Należy jednak pamiętać, że prace nad projektami rozporządzeń w tej sprawie wciąż trwają i ich zapisy mogą zostać zmodyfikowane, np. w związku z ewentualnymi uwagami zgłaszanymi w trakcie planowanych uzgodnień wewnątrz- i międzyresortowych" - zaznaczyła Golias.

Czytaj też: Nowy look konduktorów PKP. Stroje zaprojektowali studenci

Straż Graniczna nadal będzie nosiła mundury w odcieniach koloru zielonego - przy czym góra będzie trochę jaśniejsza od dołu. Obecnie są to zielone koszule i - w zależności od płci - spodnie lub spódnica. Do tego zestawu na galowe wyjścia strażnicy graniczni zakładają marynarki.

W skład nowego umundurowania służbowego - tego, które funkcjonariusze będą nosić na co dzień - wejdą czapki typu capy (z daszkiem), czapka zimowa, koszule (z krótkim i długim rękawem), koszulka polo, spodnie typu bojówki, kurtka służbowa z czarną podpinką oraz czarne buty w wersji letniej i zimowej. Na koszulach, kurtce i koszulce polo znajdować się ma napis "Straż graniczna" oraz "Polish Border Guard" (na kurtkach odblaskowy, na koszulach czarny - PAP).

Czytaj też: Kobiet w mundurach jest za mało, a bywają one niezastąpione

Umundurowanie polowe, czyli to używane w terenie, np. podczas patrolowania zielonej granicy, będzie jak dotąd z wzorem maskującym (plamami - PAP), ale zmieni się wzór tego nadruku.

Praktycznie bez zmian pozostaną natomiast mundury galowe, czyli wyjściowe. Nowością będą kapelusze, które funkcjonariuszki SG będą zakładać zamiast dotychczasowych czapek.

Nowy mundur od pewnego czasu nosi komendant główny SG gen. dyw. Dominik Tracz; z jednej strony po to, by sprawdzić jego funkcjonalność, z drugiej, by - jak powiedziała PAP Golias - przyzwyczajać społeczeństwo do zmiany wizerunku funkcjonariuszy SG.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.