Staże dla niepełnosprawnych w urzędach

Staż w administracji publicznej dla ok. 200 niepełnosprawnych z kraju, to cel realizowanego kosztem ok. 5 mln zł projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Staż potrwa trzy miesiące i będzie płatny - 1450 zł brutto - poinformował w poniedziałek prezes PFRON.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staże dla niepełnosprawnych w urzędach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 maj 2013 20:11


"W wieku aktywności zawodowej mamy w Polsce blisko 2 mln osób niepełnosprawnych, z czego tylko nieco ponad 500 tys. jest w różnej formie aktywna zawodowo; blisko trzy czwarte aktywne nie jest i naszą wspólną troską jest to, aby ten stan zmienić" - powiedział w Chorzowie dziennikarzom prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba.

Według niego nowy program zwiększy szanse osób niepełnosprawnych na zatrudnianie ich w administracji publicznej, ponadto ma skłonić tę administrację "do zatrudniania osób niepełnosprawnych, aby w końcu zaczęła świecić dobrym przykładem". Skiba dodał, że w PFRON pracuje ok. 12 proc. osób niepełnosprawnych, czyli dwa razy więcej niż to wynika z przepisów (polskich pracodawców obowiązuje wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. ogółu zatrudnionych).

"Najważniejsze jest przełamanie pewnych barier i stereotypów czy uprzedzeń przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, bo mamy w Polsce (...) instytucje, które je zatrudniają i te, które nie zatrudniają. Są na przykład sądy rejonowe, w których wskaźnik zatrudnienia wynosi 15 proc. i sądy rejonowe, w których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi zero czy blisko zero" - powiedział Skiba. Zdaniem prezesa PFRON takie dane wskazują, że "nie charakter pracy jest barierą w zatrudnianiu, a podejście kadry kierowniczej urzędów".

Jak poinformowała dziennikarzy dr Anna Żebrak z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, celem projektu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w znalezieniu zatrudnienia oraz przygotowanie ich do odbycia trzymiesięcznego płatnego stażu rehabilitacyjnego w jednostkach administracji publicznej i w organach im podległych.

Do dyspozycji uczestników programu będą m.in. doradcy zawodowi. Projektem zostanie objętych ok. 200 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności (z całego kraju). Wśród nich znajdą się absolwenci szkół wyższych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.