Specjalista od ochrony danych osobowych pilnie poszukiwany

- Firmy i instytucje chcą zatrudniać specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo danych osobowych - mówi dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjalista od ochrony danych osobowych pilnie poszukiwany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 lip 2015 7:10


Coraz więcej podmiotów zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą się wiązać z niewłaściwym zabezpieczeniem danych osobowych - ocenia dr Edyta Bielak-Jomaa. Dlatego, jak mówi, zwiększa się zapotrzebowanie na edukację w tym zakresie.

"W dobie rozwoju nowoczesnych technologii wiedza, jak skutecznie chronić dane osobowe nabiera szczególnego znaczenia. Jest ona niezbędna zarówno każdemu z nas, jak i administratorom odpowiedzialnym za zgodne z prawem przetwarzanie danych" - uważa Bielak-Jomaa.

GIODO realizuje więc - jak podkreśla - kampanie edukacyjne skierowane do różnych odbiorców - instytucji publicznych, organizacji spoza administracji rządowej i samorządowej, podmiotów z sektora biznesu, stowarzyszeń i fundacji, a także szkół i uczelni wyższych.

GIODO i PAN będą współpracować

W ostatnich dniach GIODO podpisała po raz pierwszy umowę o współpracy z instytutem naukowym - Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

"Firmy i instytucje chcą zatrudniać specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo danych osobowych. W czasach szybkiego postępu technologicznego, stosowania coraz bardziej wyrafinowanych sposobów wyłudzania czy wykradania danych jest to szczególnie istotne" - oceniła Bielak-Jomaa.

Dane to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby. Ich przetwarzanie obejmuje wiele działań: zbieranie, utrwalania, przechowywanie, udostępnianie, zmienianie czy usuwanie, zarówno manualne, jak i przy użyciu sprzętu. Przykłady przetwarzania danych to np. wykonywanie czynności administracyjnych, dokumentowanie i rozliczanie usług oraz monitoring miejsc prywatnych i publicznych. Bezpieczne przetwarzanie musi gwarantować poufność, integralność i dostępność informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Tomasz Trzciałkowski (abi.olsztyn.pl) 2015-08-14 12:58:36

To prawda! Każda firma i instytucja powinna poważnie traktować ochronę danych osobowych, jednak często dopóki coś się nie wydarzy szefowie udają, że problem ich nie dotyczy.