Sołtys będzie miał większą władzę? Tak chce PSL

• Polskie Stronnictwo Ludowe wystąpi z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu wzmocnienie roli sołtysa.
• PSL zorganizuje we wrześniu sejmik sejmików w obronie samorządów – zapowiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sołtys będzie miał większą władzę? Tak chce PSL

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 sie 2016 7:43


Na początku września PSL wystąpi z projektem ustawy o sołtysach - zapowiedział Kosiniak-Kamysz. "Większa podmiotowość dla sołtysów, możliwość posiadania własnego konta, wzmocnienie rad sołeckich, uposażenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenie, które będzie się liczyć do emerytury - taką inicjatywę podejmujemy" - zadeklarował lider PSL.

Pytany, jak formalnie będzie wyglądała ta inicjatywa, czy będzie to np. nowelizacja ustawy o samorządzie terytorialnym powiedział, że trwają jeszcze konsultacje. "Chcemy pójść o krok dalej i przygotować osobną ustawę o sołtysach i radach sołeckich. Uważamy, że to też upodmiotowi sołtysa, nada mu więcej kompetencji, ale to jeszcze kwestia ustaleń" - wyjaśnił polityk.

Zapowiedział również zorganizowanie sejmiku sejmików w Łodzi. "Dla PSL-u najważniejsza jest demokracja samorządowa i prawo samostanowienia społeczności lokalnych. Niestety od pewnego czasu partia rządząca PiS prowadzi politykę osłabiania samorządu. Nie możemy się na to zgodzić, trzeba się temu przeciwstawić, dlatego PSL proponuje zwołanie w Łodzi sejmiku sejmików. Zapraszamy wszystkich radnych, niezależnie od barw partyjnych, żeby wypowiedzieć się w sprawie pozycji samorządu" - zaapelował prezes PSL.

"Mamy do czynienia z odbieraniem kompetencji, z drugiej strony nakłada się nowe zadania, np. odpowiedzialność finansową za świadczenia medyczne. To jest niedopuszczalne, polski samorząd jest zagrożony, trzeba go bronić" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL zapowiedział również wystąpienie do ministra rolnictwa o audyt stadniny koni w Janowie Podlaskim i o informację na temat pogarszającej się - zdaniem ludowców - sytuacji w sektorze rolnictwa.

"Żądamy wyjaśnień od ministra rolnictwa i wyciągnięcia konsekwencji w sprawie fatalnego zachowania na aukcji w Janowie Podlaskim. To jest zdeptanie marki polskiej hodowli koni arabskich, to jest niestety kpina z wartości dziesiątek lat historii i pracy ludzkiej, która została włożona w odtworzenie tej hodowli i utrzymanie jej na wysokim poziomie. To jest kpina z Polaków, ponieważ nieudolność i zacietrzewienie w odwoływaniu na siłę każdego, kto pełnił funkcję za poprzedniej władzy i zmiana dla samej zmiany źle się kończy" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxy 2016-08-22 17:24:06

Sołtysi mają dostawać połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli 700 zł miesięcznie za nic ? przecież oni nic nie robią, raz na rok zebranie i tyle.