Samorząd nie jest w stanie konkurować o fachowców z biznesem

- Wynagrodzenia w samorządach są chore. Jeśli chcemy mieć wykształconych, kompetentnych ludzi, to nie oczekujmy tego przy takich zarobkach. To się przekłada na jakość pracy - mówi Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samorząd nie jest w stanie konkurować o fachowców z biznesem

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

28 wrz 2016 9:53


Pana zdaniem siatka samorządowych wynagrodzeń jest do zmiany?

Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej: – Oczywiście. Jest chore to, że w zarządach spółek komunalnych zarabia się 2-3 razy więcej niż będąc prezydentem. Wszyscy mówią, że w spółkach muszą być fachowcy i więcej zarabiać. Prezydent czy burmistrz nie musi być fachowcem? Wynagrodzenia w samorządach są chore. Jeśli chcemy mieć wykształconych, kompetentnych ludzi, to nie oczekujmy tego przy takich zarobkach. To się przekłada na jakość pracy.

Podwładnym podwyższa się pensje, a przełożonym nie. Tego w normalnym świecie nie ma. W samym ratuszu prezydent nie jest płacowo na pierwszym miejscu, zastępcy, skarbnik czy naczelnicy zarabiają więcej niż on. Jeśli mamy mówić o jakości samorządu, by w wyborach startowali ludzie o wysokich kwalifikacjach, to nie przy tych zarobkach.

Zresztą skandaliczne zarobki są nie tylko w samorządach, podobnie jest w przypadku prezydenta państwa czy premiera. Te regulacje powinny przystawać do świata, w którym funkcjonujemy. Jeśli dyrektor banku ma 15 razy więcej niż prezydent czy premier 40-milionowego państwa, to tak nie powinno być.

Musimy się zdecydować, czy postawić na selekcję pozytywną czy negatywną. Jeśli chcemy mieć "bylejakość", to róbmy tak dalej.

Czyli w tym momencie samorząd lokalny nie jest w stanie konkurować o fachowców z biznesem?

– Nie ma mowy. Całe dorosłe życie pracowałem w biznesie i tu nie ma żadnych porównań. W biznesie ludziom z kwalifikacjami się płaci. Mogę to mówić, bo jestem niezależny finansowo i przeżyję, jeśli dostanę tysiąc złotych mniej. Ale widzę, co się dzieje.

Cały wywiad czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.