Samoloty dla VIP-ów będą wyposażone w system obronny

• Rząd podjął decyzję w sprawie zakupu samolotów do przewozu osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie.
• Maszyny będą dysponowały systemem obrony - powiedział szef MON Antoni Macierewicz.


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samoloty dla VIP-ów będą wyposażone w system obronny

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 lip 2016 10:14


- Ta decyzja już zapadła. Uchwała rządu została przyjęta kilka dni temu - poinformował Macierewicz pytany o zapowiadaną decyzję w sprawie zakupu samolotów do przewozu VIP-ów.

Zaznaczył, że powinny to być maszyny szczególnego typu.

- Chodzi nie tylko o to, by one miały zdolności do rejsów transatlantyckich, by były samolotami umożliwiającymi rządowym delegacjom przemieszczanie się w to miejsce świata, w które będzie to niezbędne, ale także, by samoloty te – to jest nauka dramatycznej przeszłości – dysponowały systemem obrony tak, aby zminimalizować grożące niebezpieczeństwo - powiedział szef MON.
Dwa samoloty średniej wielkości, Embraer 175, MON czarteruje od PLL LOT, umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r.

Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami czarterowanymi od PLL LOT. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych, wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.