PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rzecznik policji: RPO ma prawo nas kontrolować, ale nie powinien tego robić przez media

Sąd potwierdził, że policjanci prawidłowo zatrzymali podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. - Nie wiem czemu miała służyć "rozmowa" RPO Adama Bodnara z policją "poprzez media" - przyznał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Radził, aby w przyszłości RPO najpierw żądał od policji wyjaśnień.

  • Autor: PAP/KM
  • 26 lip 2019 10:03
Rzecznik policji: RPO ma prawo nas kontrolować, ale nie powinien tego robić przez media
Sąd potwierdził, że policjanci prawidłowo zatrzymali podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny (fot. Shutterstock)
REKLAMA

W środę Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków odrzucił zażalenie na zatrzymanie Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin. Zgodnie z decyzją sądu zatrzymanie go było "zasadne, legalne i prawidłowe". Zażalenie na sposób zatrzymania złożyła obrona podejrzanego.

Po zatrzymaniu Jakuba A. opublikowano komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego zadania wykonuje RPO - gdzie okoliczności zatrzymania Jakuba A. - w niekompletnym ubraniu, boso, w kajdankach zespolonych - uznano za nieproporcjonalne i naruszające godność zatrzymanego i prawa człowieka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W czwartek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że oczekuje od Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, że "przeprosi funkcjonariuszy biorących udział w zatrzymaniu zabójcy Kristiny, i nasze społeczeństwo". Według Warchoła, Bodnar powinien podać się do dymisji.

Również w czwartek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk powiedział, że "policjantom, którzy bardzo ciężko przy tej sprawie pracowali, przeprosiny się należą".

W piątek insp. Ciarka, pytany w radiowej Jedynce o decyzję sądu, podkreślił, że dla policjantów "od samego początku sprawa była jasna", bo mieli do czynienia "z osobą podejrzaną o popełnienie okrutnej zbrodni przy użyciu niebezpiecznych narzędzi, która się ukrywała, która mogłaby się zachować naprawdę irracjonalnie".

Dodał, że policja "ceni i szanuje funkcję" Rzecznika Praw Obywatelskich, który ma prawo i obowiązek sprawowania nad nią kontroli.

- Nie możemy się złościć, się kłócić, pozwalać sobie na jakiekolwiek wzajemne oskarżenia z panem Rzecznikiem Praw Obywatelskich - zaznaczył.

Insp. Ciarka przyznał, że dziwi go sposób, w jaki Bodnar potraktował policję. 

- Warto, aby pan Rzecznik Praw Obywatelskich na przyszłość wyciągnął wnioski, najpierw się zwrócił do nas, tak jak robił to zawsze wcześniej, pismem urzędowym z żądaniem o wyjaśnienie kwestii, które budzą jego wątpliwości, i po otrzymaniu od nas wyczerpującej informacji, z podaniem podstaw faktycznych i prawnych, dopiero wtedy decydował się, czy takie wystąpienie i odpowiedź upublicznia. Natomiast rozmowa z instytucjami poprzez media, nie wiem czemu miała służyć - podkreślił insp. Ciarka.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rzecznik policji: RPO ma prawo nas kontrolować, ale nie powinien tego robić przez media

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA