×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rząd za przejęciem zadań Rzecznika Finansowego przez Prezesa UOKiK

  • Autor: PAP/bad
  • Opublikowano: 28 paź 2020 21:33

Dotychczasowe zadania Rzecznika Finansowego zostaną przejęte przez Prezesa UOKiK - wynika z projektu ustawy, który w środę przyjął rząd. Zdaniem CIR zwiększy się efektywność ochrony klientów, którzy korzystają z usług podmiotów rynku finansowego.

Rząd za przejęciem zadań Rzecznika Finansowego przez Prezesa UOKiK
Nowe przepisy zostały opracowane przez resort finansów, funduszy i polityki regionalnej. (fot. youtube)
REKLAMA
  • CIR poformowało w komunikacie, że rząd przyjął projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.
  • Nowe przepisy zostały opracowane przez resort finansów, funduszy i polityki regionalnej.
  • Jak wyjaśniono, jednym z rozwiązań, jakie znalazło się w projekcie, jest przejecie dotychczasowych zadań Rzecznika Finansowego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Utworzony zostanie także Fundusz Edukacji Finansowej, którym będzie zarządzał Prezes UOKiK.

Zgodnie z projektem, Prezes UOKiK będzie odpowiadał za ochronę klientów, którzy korzystają z usług podmiotów rynku finansowego. "Chodzi o możliwość podejmowania interwencji w sprawach indywidualnych, wynikających ze składania reklamacji, tj. wystąpienia klienta podmiotu rynku finansowego, w którym zgłasza on zastrzeżenia, dotyczące usług świadczonych przez ten podmiot" - wyjaśniono.

Według CIR podstawową zaletą tego rozwiązania będzie rozszerzenie dostępnych źródeł informacji na temat naruszeń prawa występujących na rynku finansowym. "Pozwoli to na lepszy monitoring rynku i przełoży się na zwiększenie efektywności postępowań w sprawach ochrony zarówno indywidualnych, jaki i zbiorowych interesów konsumentów, a także bardziej efektywne i adekwatne wykorzystywanie instrumentów prawnych, które obecnie posiada Prezes UOKiK" - dodano.

Projekt przewiduje również, że postępowania dotyczące pozasądowego rozpatrywania sporów będzie prowadzić koordynator do spraw pozasądowego rozwiązywania sporów między klientem a podmiotem rynku finansowego działający przy Prezesie UOKiK.

"Skuteczna i szybka interwencja Prezesa UOKiK będzie miała kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu na rynku finansowym i budowania zaufania obywateli do państwa. Połączenie w jednym urzędzie (UOKiK) zadań dotyczących ochrony interesów konsumentów na rynku finansowym pozwoli także na prowadzenie spójnej i skutecznej kampanii informacyjnej, dotyczącej praw klientów rynku finansowego, a co za tym idzie, zwiększenie jej skuteczności" - przekonuje CIR.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd za przejęciem zadań Rzecznika Finansowego przez Prezesa UOKiK
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA