Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• Służba przygotowująca ochotników bez przeszkolenia wojskowego do objęcia pierwszego stanowiska służbowego w ramach ochotniczej służby w Narodowych Siłach Rezerwowych cieszy się wciąż powodzeniem.
• Będą się uczyć przepisów i regulaminów, podstaw musztry oraz zasad dyscypliny. Odbędą też praktyczne zajęcia z taktyki i szkolenia ogniowego, medycznego, saperskiego czy terenoznawstwa.
• Na odbywających szkolenie ochotników czeka wiele korzyści.
Ta forma służby wojskowej, podobna do szkolenia podstawowego żołnierzy w jednostkach, tzw. „unitarki”, mająca na celu przygotowanie ochotników bez przeszkolenia wojskowego do objęcia pierwszego stanowiska służbowego w ramach ochotniczej służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, cieszy się wciąż znacznym powodzeniem.
- Jako szeregowi zawodowi mogą ubiegać się o wstąpienie do zawodowej służby wojskowej, także OT. Szkolenia odbywa się pod katem przegotowania żołnierzy rezerwy do Narodowej Służby Rezerwy, ale jest to pierwszy próg do służby zawodowej. Perspektywa wstąpienia do służby zawodowej sprawia, że szkolenia cieszą się znacznym powodzeniem - zapewniał kpt. Mariusz Szczepaniak rzecznik prasowy WKU w Tomaszowie Mazowieckim.
Duża liczba kandydatów, którzy zgłosili swój akces do odbycia ostatniego w tym roku turnusu świadczy, że chętnych do założenia munduru wojskowego wciąż nie brakuje. W województwach frekwencja jest różna, ale we wszystkich Wojskowych Komendach Uzupełnień wyznaczone limity przyjęć zapełniono.
Wszyscy chętni zostaną przyjęci
Przykładowo w województwie łódzkim gdzie dotychczas zawsze było wielu chętnych, już pod koniec lipca przyjęto prawie połowę kandydatów. - Choć zainteresowanie nie budziło euforii, nie mieliśmy jednak żadnych problemów z zapełnieniem 222 etatów. Chętnych do wrześniowej służby było nawet więcej, niż w obu wcześniejszych tegorocznych turnusach. Najpewniej dlatego, że termin tego szkolenia wypadł po wakacjach. Dla młodzieży kończących szkołę jest on bardzo wygodny – podkreślał ppłk Piotr Chrzanowski, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi.
Według pułkownika terenowe organy administracji wojskowej robią dobrą robotę propagując szeroko tę służbę i to jest główny motor szerokiego zainteresowania szkoleniami wojskowymi. MON organizował dotychczas każdego roku 3 turnusy dla chętnych, którzy zdecydowali się przejść szkolenie przygotowawcze: w styczniu, maju i wrześniu. Ale zdarzało się również, że organizowano 4 turnusy. Nie wiadomo, ile turnusów będzie w przyszłym roku.
W WKU w Tomaszowie Mazowieckim na 58 miejsc zgłosiło się 91 ochotników. W tym 23 kobiety. Z tego 16 osób odrzucono ze względów zdrowotnych. - Komplet kandydatów mieliśmy już pod koniec lipca - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy kpt. Mariusz Szczepaniak. Podkreśla, że wszyscy chętni spełniający warunki, dla których brakło miejsc, będą w pierwszej kolejności przyjęci do tej służby w przyszłym roku.
Chętnych więcej niż limitów
W WSzW w Rzeszowie wyznaczony limit, to 148 osób. - Ponieważ było znacznie większe zainteresowanie, zgłosiło się 168 ochotników, wystąpiliśmy o zwiększenie limitu przejęć, tak aby wszyscy chcący odbyć to szkolenie zostali przyjęci. Przyjęliśmy wszystkich 168 kandydatów – zapewniał kpt. Wojciech Deć z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.
Wszyscy ochotnicy w ciągu pierwszych dwóch dni przejdą standardową procedurę przyjęcia do wojska. Po przeprowadzeniu rozmów oraz badaniach lekarskich pobiorą mundury i niezbędne wyposażenie. Służbę rozpoczną od szkolenia ogólnego. Będą się uczyć przepisów i regulaminów, podstaw musztry oraz zasad dyscypliny. Odbędą też praktyczne zajęcia z pierwszej pomocy medycznej, szkolenia saperskiego, taktyki, terenoznawstwa, ale również szkolenia ogniowego.
Po zdaniu egzaminów z tego etapu szkolenia rozpoczną szkolenie specjalistyczne. Będą się szkolić w specjalnościach: artyleryjskiej, przeciwlotniczej, inżynieryjnej czy łączności.
Na co mogą liczyć?
Ppłk Chrzanowski przypomina, że na odbywających szkolenie ochotników czeka wiele korzyści. Mogą oni liczyć na uposażenie w wys. 30 procent najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (960 zł brutto). Do tego armia płaci za przejazdy z domu do koszar i odwrotnie, funduje bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie.
- Żołnierze szkoleni w ramach służby przygotowawczej w korpusie szeregowych nabywają uprawnienia podobne do żołnierzy przygotowujących się do zawodowej służby wojskowej, to znaczy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, rentowemu i emerytalnemu. Ci, którzy zostali powołani do służby, a są zatrudnieni otrzymują od pracodawcy odprawę w wys. dwutygodniowego uposażenia. Okres służby wlicza się oczywiście do okresu zatrudnienia, pozwalającego korzystać z wszelkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy, podkreślał oficer.
Kolejne takie szkolenie zorganizowane zostanie w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Ci, którzy chcą je odbyć, muszą mieć co najmniej 18 lat, polskie obywatelstwo, nie być karanymi sądownie oraz posiadać zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej. Muszą też mieć odpowiednie wykształcenie. Dla szeregowych - co najmniej gimnazjalne.
Za co dodatkowe punkty?
Kpt. Szczepaniak dodaje, że kandydaci, którzy spełniają te wymagania i są zainteresowani powołaniem do służby przygotowawczej, powinni złożyć wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć uwierzytelnione kopie świadectw i certyfikatów.
Dodatkowo punktowane są takie umiejętności, jak znajomość języków obcych potwierdzona certyfikatem, świadectwa ukończenia kursów lub specjalizacji zawodowych, prawo jazdy.
Dodatkowe punkty można też dostać za postawę proobronną, np. ukończenie klasy o profilu mundurowym, udział w obozach przetrwania czy członkostwo w organizacjach pozarządowych o charakterze obronnym. Negatywny wynik badań lekarskich lub psychologicznych dyskwalifikuje ze służby.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)