Reprywatyzacja w Warszawie, Ministerstwo finansów: Nie było nieprawidłowości w postępowaniu urzędników ministerstwa

• Ministerstwo Finansów odpowiedział na postulat prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
• - Nie stwierdzono nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu finansów zajmujących się sprawą nieruchomości położonej w Warszawie przy Pl. Defilad (dawna ul. Chmielna 70) - poinformował resort.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Reprywatyzacja w Warszawie, Ministerstwo finansów: Nie było nieprawidłowości w postępowaniu urzędników ministerstwa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 sie 2016 15:26


W piątek (26 sierpnia) rano prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na konferencji prasowej, że decyzja Ratusza o zwrocie działki pod dawnym adresem Chmielna 70 była pochopna, a odpowiedzialni za nią urzędnicy zostaną dyscyplinarnie zwolnieni. Podkreśliła, że decyzji personalnych oczekuje także od ministra finansów; w jej ocenie resort nie wydał odpowiedniej decyzji.

W komunikacie będącym odpowiedzią na ten postulat Ministerstwo Finansów podkreśliło, że "zakres kompetencji Ministra Finansów w sprawach dotyczących nieruchomości związanych z implementacją tzw. układów indemnizacyjnych (odszkodowawczych - red.) obejmuje jedynie wydawanie decyzji deklaratoryjnych (stwierdzających, że dana sytuacja miała miejsce - red.)".

Jak podano w komunikacie, w 11 lutego 2011 r. Ministerstwo Finansów przekazało do Biura Gospodarki Nieruchomościami UM st. Warszawy wykaz podmiotów, którym duńska administracja przyznała odszkodowania na podstawie układu indemnizacyjnego. W wykazie tym znajduje się informacja o przyznaniu odszkodowania Martinowi Holgerowi, bez wskazania mienia objętego odszkodowaniem.

"W ocenie Ministerstwa Finansów władze Warszawy powinny w oparciu o tę informację wstrzymać decyzję o zwrocie nieruchomości Chmielna 70. Jednak BGN UM st. Warszawy wydało w 2012 r. decyzję o przyznaniu prawa do nieruchomości osobom, które wystąpiły z roszczeniami. Wydanie jej nie zostało poprzedzone uzyskaniem ostatecznego stanowiska Ministerstwa Finansów, które konsekwentnie informowało BGN UM st. Warszawy, że pozyskiwanie dokumentacji układu indemnizacyjnego z Danią trwa i że bez tej dokumentacji nie jest możliwe potwierdzenie odszkodowania" - napisano w komunikacie.

MF wyraziło także w komunikacie satysfakcję z zapowiedzianego przez Prezydent Miasta st. Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz wstrzymania zwrotów nieruchomości w Warszawie oraz nadzieję, że "kolejne decyzje podejmowane w sprawie nieruchomości objętych układami indemnizacyjnymi będą uwzględniały informacje Ministerstwa Finansów wynikające ze zdobytych w ostatnich latach dokumentów archiwalnych".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.