PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekompensata za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych. Do kogo po pieniądze?

  • AKC
  • 27 lip 2022 10:59

Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację, że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Niejasne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek pisze w tej sprawie do szefa MON.

Rekompensata za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych. Do kogo po pieniądze?
W związku z prawnymi wątpliwościami RPO zwrócił się o odniesienie do problemu Ministerstwa Obrony Narodowej (Fot MON)
REKLAMA
  • Do RPO zwracają się żołnierze rezerwy w sprawie właściwości organu uprawnionego do wypłaty świadczenia rekompensującego utracone zarobki w związku z odbytymi ćwiczeniami wojskowymi w 2022 r.
  • Składając w urzędzie wniosek o wypłatę rekompensaty, żołnierze otrzymują informację, że w sprawie wypłaty świadczenia właściwy jest dowódca jednostki wojskowej, w której zainteresowany pełnił służbę. 
  • Problem w tym, że dowódcy są innego zdania.

Urzędnicy powołują się na rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy. Zgodnie z nim dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypłaca mu świadczenie pieniężne w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę. Inne urzędy na podstawie art. 65 § 1 Kpa przekazują przyjęte wnioski o wypłatę do dowódców właściwych jednostek wojskowych, opóźniając wypłatę świadczenia.

Czytaj też: 1,6 tys. osób zgłosiło się do wojska. Dostaną 4,5 tys. zł na start

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dowódcy jednostek wojskowych, powołując się zaś na stanowisko szefa Zarządu Organizacji i Uzupełnień - P1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (z 12 maja 2022 r., nr 3120/22), informują, że zastosowanie znajduje art. 801 Ustawy o obronie Ojczyzny. A zgodnie z regułami kolizyjnymi, przed przepisami ww. rozporządzenia MON pierwszeństwo mają przepisy Ustawy o obronie Ojczyzny.

W czym problem?

Wydaje się, że problem wynika z niewłaściwej interpretacji przepisów rozporządzenia i Ustawy o obronie Ojczyzny, która zmieniła właściwość organu zobowiązanego do ustalenia i wypłaty tego świadczenia.

W okresie obowiązywania ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP świadczenie pieniężne ustalał i wypłacał wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na udokumentowany wniosek uprawnionego żołnierza rezerwy lub osoby przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, złożony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekompensata za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych. Do kogo po pieniądze?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA