×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rada Ochrony Pracy popiera kandydaturę Andrzeja Kwalińskiego na głównego inspektora pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 22 wrz 2020 17:32

Rada Ochrony Pracy pozytywnie zaopiniowała we wtorek (22 września) wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by powołać Andrzeja Kwalińskiego na stanowisko głównego inspektora pracy. Pozytywnie zaopiniowała też wniosek w sprawie odwołania z tej funkcji Wiesława Łyszczka, który złożył rezygnację.

Rada Ochrony Pracy popiera kandydaturę Andrzeja Kwalińskiego na głównego inspektora pracy
Członkowie Rady Ochrony Pracy (fot. rop.sejm.gov.pl)
REKLAMA
  • Rada Ochrony Pracy wyraziła pozytywną opinię w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odwołanie z funkcji głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka.
  • Rada pozytywnie zaopiniowała też wniosek marszałek Sejmu w sprawie powołania na urząd GIP Andrzeja Kwalińskiego.
  • Za jego kandydaturą opowiedziało się 17 członków rady, dwie osoby były przeciwne, a jedna wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) głównego inspektora pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy i właściwej komisji sejmowej.

Rada Ochrony Pracy obraduje we wtorek na wyjazdowym posiedzeniu w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Podczas spotkania wyraziła ona pozytywną opinię w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odwołanie z funkcji głównego inspektora pracy Wiesława Łyszczka. 11 września złożył on rezygnację ze stanowiska. Jak wyjaśnił podczas posiedzenia przewodniczący ROP Janusz Śniadek, powodem rezygnacji szefa PIP miała być sytuacja osobista.

Wcześniej media informowały m.in. o procederze związanym z przyznawaniem nagród w PIP. Główny inspektor pracy sam sobie miał przyznać w tym roku 20 tys. zł nagrody za szczególne osiągnięcia. Nieścisłości miały się pojawiać również w kwestii zatrudniania nowych pracowników. Intratne stanowiska miały obejmować osoby, które nigdy w PIP nie pracowały, ale związane były z Podkarpaciem, z którego pochodzi Łyszczek.

W odpowiedzi Główny Inspektorat Pracy przekazał, że tezy te są "w znacznej mierze nieprawdziwe" i "można odnieść wrażenie, iż służą jedynie zdyskredytowaniu dobrego imienia ważnej instytucji państwowej i funkcjonariuszy państwa".

Podczas wtorkowego posiedzenia ROP pozytywnie zaopiniowała też wniosek marszałek Sejmu w sprawie powołania na urząd GIP Andrzeja Kwalińskiego. Za jego kandydaturą opowiedziało się 17 członków rady, dwie osoby były przeciwne, a jedna wstrzymała się od głosu.

Kwaliński z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Ukończył Politechniką Świętokrzyską. Z PiP związany jest zawodowo od 35 lat. Pracę w Państwowej Inspekcji Pracy rozpoczął w 1985 r. w Kielcach. Od 1999 r. pracował w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie. W latach 2006-2008 pełnił funkcję okręgowego inspektora pracy w Warszawie. Od 2009 do 2017 r. był zatrudniony na stanowisku nadinspektora pracy. Od czerwca 2016 r. kierował OIP w Warszawie. W listopadzie 2017 r. został zastępcą głównego inspektora pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rada Ochrony Pracy popiera kandydaturę Andrzeja Kwalińskiego na głównego inspektora pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ja 2020-09-23 16:24:09

    szkoda że zdjęcie nieadekwatne do artykułu... na zdjęciu były GIP św. pamieci Roman Giedrojc

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA