×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PulsHR_Day: Jak poprawić współpracę samorządu z biznesem?

  • Justyna Koc
    jk
  • 12 lis 2017 6:00

By współpraca samorządów z biznesem była owocna, potrzeba sporych zmian w wielu obszarach.

PulsHR_Day: Jak poprawić współpracę samorządu z biznesem?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Zmienia się sposób myślenia o wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości.

• Kluczowe staje się wykorzystywanie zastanego na danym terenie potencjału.

• Zmienić muszą się również urzędy pracy, które powinny położyć większy nacisk na partnerstwo z biznesem.

• Jak jeszcze samorządy powinny wspierać biznes? Będzie o tym mowa w trakcie panelu dyskusyjnego "Samorząd i biznes na rynku pracy – partnerstwo z rozsądku", który odbędzie się 15 listopada podczas konferencji PulsHR_Day w Katowicach. Udział jest bezpłatny, formularz rejestracji znajdziecie tutaj.

Samorządy powinny wspierać lokalną przedsiębiorczość – tak nakazuje prawo. Niestety przepisy nie precyzują, jak należy to robić. W dodatku ustawodawca nie wyposażył gmin w szczególne środki służące realizacji tego zadania. Wobec dość ogólnych przepisów praktyka wspierania przedsiębiorczości w poszczególnych samorządach jest różna.

Tymczasem tworzenie dla niej korzystnych warunków to jedno z głównych zadań każdej gminy. Z tym, że samorządy podchodzą do tego często od niewłaściwej strony. Bardzo często stawiają na metody, którymi mogą się pochwalić. Tymczasem tworzenie „sztucznych” magnesów w postaci inkubatorów czy parków przemysłowych przynosi spektakularny, ale często krótkotrwały skutek.

Potwierdzają to amerykańskie badania, które wykazały, że tradycyjne metody wspierania rozwoju biznesu na danym terenie poprzez przyciąganie inwestorów i kapitału z zewnątrz, tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości czy parków przemysłowych niekoniecznie przekładają się na trwały sukces w walce z bezrobociem.

Skuteczniejsze z punktu widzenia lokalnej przedsiębiorczości jest wykorzystywanie zastanego na danym terenie potencjału. Rozpoznanie potrzeb lokalnego biznesu jest podstawą rozwoju lokalnego biznesu.

Urzędy pracy czekają na zmiany

Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia złudzeń - ponad 22 tysięcy urzędników w 356 Urzędach Pracy osiąga efektywność aktywizacji bezrobotnych na poziomie od 0,7 do 3,8 proc. Za skutecznie „zaktywizowaną” osobę NIK uznaje bowiem dopiero takiego pracownika, który w co najmniej rok po odbytych stażach czy szkoleniach wciąż ma pracę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PulsHR_Day: Jak poprawić współpracę samorządu z biznesem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA