Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych nauczycieli nadal brak

- Zapowiedziane w ubiegłym roku przez resorty edukacji i pracy wsparcie systemowe aktywizacji zawodowej nauczycieli, którzy stracili pracę lub są zagrożeni jej utratą, nie ruszyło - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych nauczycieli nadal brak

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 maj 2014 13:00


Związek Nauczycielstwa Polskiego napisał pismo w tej sprawie do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, w którym pyta o losy programu dla zwalnianych nauczycieli.

Broniarz przypomniał, że we wrześniu 2013 r. ówczesna minister edukacji Krystyna Szumilas ogłosiła, iż MEN przeznaczyło 100 mln zł ze środków Unii Europejskiej na pomoc nauczycielom w znalezieniu nowego zatrudnienia, jak i wykorzystanie ich potencjału zawodowego i doświadczeń pedagogicznych na rzecz lokalnego środowiska. Na stronie internetowej resortu podano, że projekty w ramach tego programu ruszą w I kwartale tego roku. "Jak wynika z naszych informacji, albo projekty w ogóle nie ruszyły, albo są w powijakach" - powiedział prezes ZNP.

Czytaj też:  Co ze wsparciem dla zwalnianych nauczycieli

Chodzi o program wsparcia nauczycieli, którzy utracili pracę z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów modernizacyjnych i adaptacyjnych w regionie.

Pieniądze miały być przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Możliwe będzie m.in. dofinansowanie wynikające z zatrudnienia u nowego pracodawcy. Ponadto osoby, które rozpoczną działalność gospodarczą, mogłyby starać się o dotację.

"Program nie jest realizowany w skali ogólnopolskiej. Działa tylko w niektórych regionach" - poinformował Broniarz. Jak mówił w części województw uruchamiane projekty nie są dedykowane nauczycielom. Wymienił m.in. woj. małopolskie, gdzie projekt dla zwalnianych nauczycieli realizuje firma "Grupa doradcza Projekt". Oferuje ona 100 osobom szkolenia takie jak: "Opiekun osoby starszej"; "Monter ociepleń budynków", "Projektant stron internetowych". Według prezesa ZNP, tylko w woj. dolnośląskim i pomorskim realizowane są programy przygotowane konkretnie z myślą o zwalnianych nauczycieli.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.