Prezes ZNP: Praca nauczyciela nie przestanie mieć kluczowego znaczenia

Pracy nauczyciela i wychowawcy nie zastąpią nowe technologie w edukacji - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w liście do nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes ZNP: Praca nauczyciela nie przestanie mieć kluczowego znaczenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 paź 2014 9:46


Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zwracając się do nauczycieli przypomniał, że codziennie podejmują oni trud kształcenia i wychowywania, choć - jak ocenił - w dzisiejszych czasach coraz trudniej być nauczycielem.

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

"Z każdym rokiem szkolnym przybywa nowych obowiązków, rosną oczekiwania rodziców, zmienia się rola szkoły i pozycja pedagogów, także za sprawą debaty publicznej, w której nauczyciele są przedstawiani głównie w kontekście kosztów ponoszonych przez samorządy na edukację" - podkreślił.

Według Broniarza, coraz rzadziej dyskutuje się, o jakości kształcenia. "Po 25 latach od przemian ustrojowych, Polska jest za granicą wychwalana za niebywały sukces edukacyjny. W kraju zaś nauczyciele są krytykowani, a w debacie pojawiają się nieprawdziwe informacje o ich czasie pracy i płacach" - zaznaczył.

Czytaj też: Żona premiera Włoch bez etatu od 8 lat. Inni nauczyciele w podobnej sytuacji

Jak podkreślił prezes ZNP do przeciwników publicznej edukacji nie przemawiają fakty i wyniki międzynarodowych badań. "PISA 2012 udowodniła, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej. Raport OECD +Better Life Index+ jeszcze bardziej nas docenił, stwierdzając, że mamy drugi najlepszy system oświaty wśród wysokorozwiniętych krajów. To jest wielki sukces nauczycieli oraz wspierających ich pracowników szkolnej administracji i obsługi" - zauważył.

Dlatego - napisał - istnieje potrzeba przywrócenia naszemu zawodowi jego dawnego znaczenia, a nauczycielom poczucia satysfakcji z wykonywanej pracy. "UNESCO podkreśla, że inwestowanie w nauczycieli jest kluczowe, bowiem system edukacji jest tak dobry, jak dobrzy są jego nauczyciele" - dodał prezes ZNP.

Życzył nauczycielom, by ich praca była należycie oceniana i wynagradzana, aby trud, który wkładają w kształcenie był doceniany, a ich zawód cieszył się społecznym uznaniem i szacunkiem.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.