PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Prezes NIK Marian Banaś ma problemy. Co z pracą kontrolerów?

  • Autor: PAP/JP
  • 27 lip 2021 10:35

Znam profesjonalizm i niezależność kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli, jestem absolutnie przekonany, że sytuacja wokół prezesa Mariana Banasia nie będzie rzutować na to, jak będą wykonywać swoje obowiązki - powiedział były prezes NIK, senator Krzysztof Kwiatkowski.

Prezes NIK Marian Banaś ma problemy. Co z pracą kontrolerów?
Prezes NIK Marian Banaś (fot. MF)
REKLAMA
  • W ubiegły piątek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.
  • Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował, że jego syn został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia.
  • W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G. Wobec całej trójki zastosowano poręczenie majątkowe oraz dozór policji.

Kwiatkowski - obecnie senator, a w przeszłości prezes NIK - zapytany jak obecna sytuacja związana może wpłynąć na codzienne funkcjonowanie NIK i wykonywanie przez nią funkcji kontrolnej, wyraził nadzieję, że nie będzie ona miała wpływu na prace Izby.

"Dlatego że kontrole przeprowadzają kontrolerzy, a nie prezes Marian Banaś i to także oni piszą raporty pokontrolne pracując według planu pracy i harmonogramu jego realizacji zatwierdzonego przez Kolegium NIK, to jest ciało prawie 20-osobowe" - powiedział Kwiatkowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podkreślił, że zna profesjonalizm kontrolerów NIK i ich niezależność. "I absolutnie jestem przekonany, że sytuacja związana z prezesem w żaden sposób nie będzie rzutować na to, jak oni będą wykonywać swoje obowiązki" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że sytuacja związana z prezesem nie zdestabilizuje pracy Izby. "Ustawa o NIK-u jest tak skonstruowana, że część kontrolna jest niejako całkowicie autonomiczna, prezes ma ważną rolę do odegrania, ale w części zarządczo-administracyjnej. Jest kierownikiem urzędu i wykonuje wszystkie obowiązki związane z zarzadzaniem w sensie technicznym" - mówił b. prezes NIK.

Zaznaczył, że kontrolerzy są niezależni i jakiekolwiek próby wpływania na nich, nawet przez ich przełożonych, mogłyby być klasyfikowane jako nieuprawniony wpływ na czynności kontrolne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes NIK Marian Banaś ma problemy. Co z pracą kontrolerów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA