Premier Kopacz daje wskazówki urzędnikom

Premier Ewa Kopacz zaapelowała w poniedziałek (16 lutego) do wszystkich urzędników w kraju o lepsze, bardziej przyjazne obsługiwanie obywateli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Premier Kopacz daje wskazówki urzędnikom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 lut 2015 17:26


Kopacz uczestniczyła w Lublinie w uroczystości związanej z obchodami 95-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Premier podkreśliła, że obywatele będą dobrze czuli się w urzędach, gdy "zagubiony człowiek, który nie musi znać prawa i przepisów prawa, uzyska informację pełną, czytelną i dostępnym językiem. Wtedy, kiedy będzie mógł skorzystać z faksu czy kserokopiarki i nie musi być wysyłany poza budynek urzędu" - mówiła premier.

Kopacz zapowiedziała ułatwienia w załatwianiu spraw w urzędach. Pierwszy etap ułatwień ma ruszyć w tym roku; będzie to "brama internetowa do administracji". "Tam w tym jednym miejscu, w tym serwisie informacyjnym, zebrany będzie opis co najmniej 80 proc. (spraw), które można załatwiać w każdym z urzędów" - zadeklarowała.

Premier prosiła urzędników, aby rozmowy telefoniczne prowadzone z obywatelami "odbywały się z odpowiednią dozą cierpliwości, wyrozumiałości, ale przede wszystkim z odpowiednią informacją, wygłaszaną odpowiednim językiem, która dotrze do tych ludzi". Premier zaznaczyła, że jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które nie korzystają z internetu.

Kopacz zaapelowała, aby odpowiedzi na korespondencję były profesjonalne i zrozumiałe, także dla ludzi, którzy nie znają prawa, "bez tego urzędniczego żargonu, który, niestety, niekiedy irytuje i powoduje, że ludzie mówią: +no napisali mi półtorej strony i ja nic z tego nie wiem+" - mówiła premier.

Szefowa rządu wezwała, by urzędnicy przekazywali wiedzę i doświadczenie młodym ludziom, którzy będą przychodzić na praktyki do urzędów. "Ci, którzy tu przyjdą, niech nie spotkają się tylko i wyłącznie z nauką obsługi kserokopiarki. Oddajcie im swoją wiedzę i swoje doświadczenie, które nabieraliście przez tyle lat swojej pracy" - powiedziała.

Dziękowała też urzędnikom za ich "wysiłek, zaangażowanie i pracę".

Premier zapowiedziała możliwość odmrożenia w przyszłym roku płac urzędników, w związku z poprawą sytuacji. Zaznaczyła, że Polska "przeszła kryzys suchą stopą". "My w przyszłym roku będziemy pewnie wychodzić z procedury nadmiernego zadłużenia" - zapowiedziała.

"Podziękowania za tę sytuację, za tę kondycję, należą się wyrozumiałym Polakom, profesjonalnym urzędnikom, dobrym ministrom, tym, którzy dzisiaj - tak jak ja, tu stojąc przed państwem - są do waszej dyspozycji" - mówiła premier.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.