PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pracownicy MUW pomagają uchodźcom z Ukrainy w legalizacji pobytu

Pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego informują uchodźców z Ukrainy, jak legalizować pobyt w Polsce - podał w sobotę (26 lutego) zespół prasowy wojewody mazowieckiego. Pomoc taka odbywa się w punktach informacyjnych m.st. Warszawy.

  • Autor: PAP/RAF
  • 26 lut 2022 21:54
Pracownicy MUW pomagają uchodźcom z Ukrainy w legalizacji pobytu
(Fot. PAP/AlbertZawada)
REKLAMA

Jak przekazał zespół prasowy wojewody, od piątku punkty informacyjne funkcjonują w hali głównej Dworca Wschodniego, przy ul. Kijowskiej 20 oraz w Punkcie Obsługi Pasażera na Dworcu Zachodnim przy al. Jerozolimskich 142. Punkty te są czynne w godz. 8-20, a informacje udzielane są w nich m.in. w języku ukraińskim. Urząd uruchomił też całodobową infolinię pod numerem 987.

MUW dodał, że Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną stronę internetową oraz infolinię dedykowaną osobom potrzebującym pomocy. Poinformowano, że szczegółowe informacje o legalizacji pobytu są dostępne na stronie www.ua.gov.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Aby uzyskać informacje, w zakresie m.in. punktów recepcyjnych czy ogólnych warunków i zasad wjazdu i pobytu w Polsce można też zadzwonić pod ogólnopolski numer: +48 47 721 75 75 - przekazano w komunikacie.

Urząd poinformował, że ogólnopolskie informacje dla obywateli Ukrainy dostępne są na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców pod linkiem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina.

Czytaj też: W Poznaniu tysiące osób wzięło udział w manifestacji poparcia dla Ukrainy

Dodano, że obywatel Ukrainy może wjechać do Polski na podstawie: ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego; wizy krajowej (D) lub wizy Schengen (C); wizy z oznaczeniem D lub C, lub dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo Schengen; posiadanego zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważnej karty pobytu; wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożonego na polskim przejściu granicznym; zgody komendanta Straży Granicznej, udzielanej podczas przekraczania granicy.

Podkreślono, że przed wyjazdem należy pamiętać, żeby przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny, jak dowód osobisty, paszport, a także - jeśli jest to możliwe - tzw. certyfikat covidowy. MUW radzi również, by przygotować gotówkę i zabezpieczyć prowiant na drogę, a także naładować telefony i power banki, zapisać w telefonie oraz dodatkowo na kartce najważniejsze kontakty, w tym telefony alarmowe i numer do konsulatów na Ukrainie. Urząd radzi też, by ściągnąć na telefon komórkowy mapę Ukrainy, by móc korzystać z niej w trybie offline, a w przypadku podróży własnym autem zatankować je do pełna i uzupełniać zapasy paliwa na trasie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy MUW pomagają uchodźcom z Ukrainy w legalizacji pobytu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA