- PortalSamorządowy.pl (Agnieszka Widera-Ciochoń/GP)
- •24 lip 2017 9:10
Ponad 1650 europejskich miast wprowadziło w życie Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Wśród głównych zasad tego dokumentu jest zrównoważony udział kobiet i mężczyzn w procesie podejmowania decyzji w demokratycznym społeczeństwie. W polskich miastach i miasteczkach, jednak jest jeszcze sporo do zrobienia.

Wprawdzie na czele naszej stolicy stoi kobieta – Hanna Gronkiewicz-Waltz rządzi w Warszawie od 2006 r., a w Łodzi prezydentem jest też kobieta – Hanna Zdanowska, ale wśród miast wojewódzkich więcej rządzonych przez kobiety nie znajdziemy.
Wśród dużych miast z kobietą u sterów można wymienić m.in.: Świdnicę, Rudę Śląską, Zabrze, Chełm, Jastrzębie-Zdrój, Ostrów Wielkopolski czy Kędzierzyn-Koźle, ale i ta lista nie będzie długa. Jak wynika z naszych analiz, wśród zasiadających w fotelu prezydenta/burmistrza kobiety stanowią niewiele ponad 10 proc.
Jeśli chodzi o poszczególne regiony, najgorzej pod tym względem wypada świętokrzyskie, gdzie w żadnym mieście nie rządzi kobieta. Na palcach jednej ręki można policzyć panie prezydent i panie burmistrz w kujawsko-pomorskim, małopolskim, podlaskim, lubelskim, lubuskim, pomorskim, łódzkim, podkarpackim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.
Więcej przeczytasz w raporcie PortaluSamorządowego.pl


KOMENTARZE (1)