PARTNERZY PORTALU

MON: Będzie nowy rodzaj sił zbrojnych wojska obrony cyberprzestrzeni

  • Autor: PAP/JS
  • 8 lis 2018 19:57

W ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace nad projektem decyzji o sformowaniu wojsk obrony cyberprzestrzeni - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony Paweł Dziuba, wicedyrektor podlegającego pod MON Narodowego Centrum Kryptologii.

MON: Będzie nowy rodzaj sił zbrojnych wojska obrony cyberprzestrzeni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Głównym zadaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni ma być "wykrywanie, rozpoznawanie i zapobieganie cyberzagrożeniom".
  • Anna Siarkowaska (PiS) zwróciła uwagę, że fachowcy potrzebni wojsku do realizowania zadań obrony cyberprzestrzeni na wolnym rynku, jako specjaliści będą mogli osiągnąć znacznie wyższe zarobki.
  • Wiceszef MON zapewnił, że specjalistom zostanie zaoferowane konkurencyjne wynagrodzenie.

W czwartek (8 listopada) na posiedzeniu sejmowej komisji Obrony Narodowej posłowie wysłuchali informacji Ministra Obrony Narodowej na temat "procesu budowy kwalifikacji i gotowości do działań w obszarze cyberprzestrzeni".

Obecny na posiedzeniu komisji wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz do przekazania informacji w tym zakresie upoważnił Pawła Dziubę, wicedyrektora Narodowego Centrum Kryptologii. Dziuba zaznaczył, że przedstawia tylko jawną informację na ten temat.

- MON dostrzegając rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski uznało ten obszar działań za jeden z priorytetowych - podkreślił Dziuba.

- Jeżeli chodzi o podnoszenie zdolności Sił Zbrojnych, do prowadzenia działań militarnych w cyberprzestrzeni, to prowadzone jest ono w szerokich aspektach m.in. obejmujących: prace koncepcyjne nad powołaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni i określeniem ich kompetencji.(...) Aktualnie w ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace nad projektem decyzji o sformowaniu wojsk obrony cyberprzestrzeni - poinformował.

Czytaj też: Rząd po cichu podnosi wynagrodzenie w wojsku? "Jest obawa o reakcję pozostałych służb mundurowych"

Dziuba nie podał informacji o liczebności i terminie powołania nowego, szóstego rodzaju sił zbrojnych. Powiedział tylko, że podczas jego formowania podlegać on będzie ministrowi obrony (podobnie jak WOT - red.), a później zostanie podporządkowany Szefowi Sztabu Generalnego.

Jak podkreślił Dziuba wymóg zabezpieczenia obszaru cyberprzestrzeni przez wojsko wynika "z polskiej racji stanu", ale też "z zobowiązań sojuszniczych, w tym podjętych na ostatnim szczycie NATO w Warszawie", na którym Polska zadeklarowała, "że cyberprzestrzeń jest kolejną domeną operacyjną (wojsk - red.)".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: Będzie nowy rodzaj sił zbrojnych wojska obrony cyberprzestrzeni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA