Potrzebne jest wzmocnienie kadrowe BOR

• Przekształcenia BOR w centralny organ administracji rządowej i rozszerzenie uprawnień o operacyjno-rozpoznawcze - to główne cele kierownictwa BOR.
• Szef formacji płk Andrzej Pawlikowski zapowiada, że ewentualne zmiany organizacyjne nastąpią po szczycie NATO i ŚDM.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Potrzebne jest wzmocnienie kadrowe BOR

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 maj 2016 8:28


Płk Andrzej Pawlikowski, powołując się m.in. na wyniki przeprowadzonego w BOR audytu, powiedział, że liczba obszarów wymagających w BOR poprawy jest duża. Zastrzegł jednocześnie, że ewentualne zmiany organizacyjne nastąpią po lipcowych wydarzeniach, aby nie paraliżować w tym czasie pracy formacji.

- Wstępny audyt już przeprowadziliśmy, w styczniu jego wyniki przekazaliśmy MSWiA, ale oczywiście nadal wiele kwestii weryfikujemy. Chcemy, żeby Biuro Ochrony Rządu zostało wyposażone w uprawnienia operacyjno - rozpoznawcze, oczywiście wyłącznie w zakresie ochrony VIP. BOR stanowi istotny element w systemie funkcjonowania bezpieczeństwa państwa, ponieważ ochraniamy najważniejsze osoby w państwie, od których zależy bezpieczeństwo państwa i obywateli. Jeśli tu nastąpi zachwianie, to i system bezpieczeństwa też zostanie zachwiany - podkreślił płk Pawlikowski.

Zaznaczył, że nie chodzi o to, by BOR zostało wyłączone spod nadzoru MSWiA, a jedynie o to, by szef BOR "był równorzędnym partnerem dla komendantów pozostałych formacji podległych resortowi - Policji, Państwowej Straży Pożarnej czy Straży Granicznej".

Zapewnił też, że celem nowego kierownictwa nie było i nie jest likwidowanie BOR, a wzmocnienie tej jednostki. Jak wskazał, jest to istotne również z powodu zmieniającej się sytuacji na świecie i wzrastającego zagrożenia, w tym także terrorystycznego.

- Świat idzie do przodu, druga strona stara się być zawsze krok przed nami, więc my musimy robić wszystko, żeby nie dać się wyprzedzić. Specyfika funkcjonowania BOR musi uwzględniać bieżącą sytuację geopolityczną. Musimy być przygotowani na wszystko - dodał Pawlikowski.

Wzmocnienie kadry BOR

Odnosząc się do ewentualnego rozszerzenia kompetencji BOR, zastrzegł, że chodzi jedynie o skuteczniejszą ochroną najważniejszych osób w państwie. Dodał równocześnie, że takie kompetencje wiązałyby się ze wzmocnieniem kadrowym BOR. Jak sprecyzował, chodzi o specjalistów, którzy mogliby zajmować się tym obszarem.

Także wiceszef BOR płk Jacek Lipski zapewnił w rozmowie z PAP, że nie chodzi o przejmowanie kompetencji operacyjno-rozpoznawczych od innych służb, a skuteczniejsze rozpoznawanie ewentualnych zagrożeń. - Chodzi o to, by mieć więcej możliwości działania. W tej chwili działalność profilaktyczna, która jest namiastką tych czynności operacyjno-rozpoznawczych, w naszej ocenie nie jest wystarczająca - wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.