PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ponad 13 tys. dni zaległości. Samorządowcy nie mogą czy nie chcą urlopów?

Inspektorzy pracy skontrolowali łącznie 778 jednostek samorządu terytorialnego, tj. 425 urzędów gmin, 268 urzędów miast oraz urzędów miast i gmin, a także 85 starostw powiatowych. Nieprawidłowości w zakresie wykorzystywania urlopów wypoczynkowych stwierdzono w aż 69 proc. spośród wszystkich skontrolowanych jednostek. Zaległości urlopowe wyniosły łącznie ponad 13 tys. dni!

Ponad 13 tys. dni zaległości. Samorządowcy nie mogą czy nie chcą urlopów?
fot. Pixabay
REKLAMA
  • Dokładnie miesiąc został pracodawcom na wysłanie pracowników na zaległy urlop z 2018 roku. Termin mija wraz z 30 września.
  • Jak pokazują wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), nadal nie wszyscy szefowie pamiętają o tym zapisie Kodeksu pracy.
  • Nieco inne zasady dotyczą osób zatrudnionych na podstawie wyboru (na przykład wójtów, burmistrzów, prezydentów miast). Znajdują się oni w szczególnej sytuacji w kontekście uprawnień do urlopu wypoczynkowego.

Zbliża się ostateczny termin wysłania pracowników na zaległy urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy mija on dokładnie 30 września roku następnego. W związku z tym w samorządach alarm powinien bić wyjątkowo głośno. Jak pokazały zeszłoroczne wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, ponad połowa włodarzy jest na bakier z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego w terminie.

Jak czytamy w sprawozdaniu z działalności PIP za 2018 r., kontrole w samorządach przeprowadzane były od czerwca do sierpnia 2018 roku. Inspektorzy przyjrzeli się wykorzystaniu urlopów wypoczynkowych przez marszałków województw, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów (wraz z zastępcami) w latach 2014-2016. W wielu przypadkach zakresem kontroli objęto również ten problem w 2017 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nawet 92 dni zaległego urlopu 

Inspektorzy pracy skontrolowali łącznie 778 JST. W tej liczbie znajdziemy 425 urzędów gmin, 268 urzędów miast oraz urzędów miast i gmin, a także 85 starostw powiatowych. Nieprawidłowości  wykryto w 538 urzędach, czyli w 69 proc. spośród wszystkich skontrolowanych. Ryzyko niewykorzystania zaległych urlopów wypoczynkowych dotyczyło natomiast 196 podmiotów (25 proc.  skontrolowanych jednostek). Stwierdzone zaległości urlopowe wyniosły łącznie ponad 13 tys. dni, a dotyczyły 565 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ponad 13 tys. dni zaległości. Samorządowcy nie mogą czy nie chcą urlopów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-09-03 21:30:19

    Oficjalnie są zarobieni, a nieoficjalnie chodzi o górkę kasy do zgarnięcia.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA