Polskie wojsko pożegna się z ponad 30 tys. żołnierzy

W latach 2016-2022, ponad jedna trzecia wszystkich żołnierzy, odejdzie z wojska. Tymczasem już teraz - jak podaje resort obrony - brakuje ok. 3,1 tys. żołnierzy zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polskie wojsko pożegna się z ponad 30 tys. żołnierzy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 wrz 2014 10:27


Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", w najbliższych latach swoją służbę wojskową zakończy 34,6 z 41 tys. żołnierzy. Wszystko dlatego, że żołnierze kontraktowi mogą służyć w korpusie szeregowych najwyżej 12 lat. I resort obrony nie zamierza tego zmieniać.

Czytaj też: Armia celuje w kobiety. Chce mieć ich więcej w swoich szeregach

Pojawiają się jednak postulaty, aby osobom służącym przedłużyć kontrakty. - Aby rozładować falę przymusowych odejść, szeregowym można wydłużyć służbę kontraktową do 14 lat, a dla tych przyjętych po 1 stycznia 2013 r. do 18, a nawet 20 lat. Po reformie systemu emerytalnego żołnierze przyjęci po 31 grudnia 2013 r. mają bowiem prawo do emerytury dopiero po 25 latach służby – mówi dla "DGP" mjr Artur Łęcki, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu.

Czytaj też: Polacy chcą nie tylko zawodowej armii

Według niego zwalnianie do cywila dobrze wyszkolonych i sprawnych fizycznie żołnierzy i przyjmowanie w ich miejsce niedoświadczonych kandydatów będzie olbrzymią stratą dla dowódców.

Zdaniem szeregowców natomiast, upór resortu może skończy się tym, że wojsko będzie miało wakaty, a oni zostaną bezrobotni - czytamy w dzienniku.

– Nikt już nie chce przyjmować do pracy, jeśli się mówi, że jedynym doświadczeniem jest służba w wojsku – zaznacza szer. Andrzej Stawczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.