PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Połowa samorządów nie szkoli pracowników ws. cyberbezpieczeństwa

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwi 2017 15:28

Połowa samorządów nie szkoli pracowników ws. cyberbezpieczeństwa. Powodem jest brak środków - przyznał Jan Maciej Czajkowski z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w trakcie konferencji "Cyberbezpieczeństwo w jednostkach samorządu terytorialnego".

Połowa samorządów nie szkoli pracowników ws. cyberbezpieczeństwa
Tylko 11 proc. samorządów przeszło szkolenie ws. cyberbezpieczeństwa. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Międzyresortowa grupa robocza zakończyła prace nad projektem Strategii Cyberbezpieczeństwa.

• Teraz dokument trafi do Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w celu zaopiniowania - trafi pod obrady rządu, a później zostanie przyjęta w drodze uchwały.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Z danych wynika, że tylko 11 proc. samorządów przeszło szkolenie ws. cyberbezpieczeństwa.

"Połowa jednostek samorządowych w Polsce nie przywiązuje żadnej wagi do cyberbezpieczeństwa. To jest spowodowane w większości brakiem środków, które trzeba przeznaczyć chociażby na szkolenie pracowników" - powiedział Jan Maciej Czajkowski z zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przyznał w trakcie konferencji, przygotowanej przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu, Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich, że na zagrożenie najbardziej podatne są małe samorządy. "W dużych miastach są większe pieniądze, można znaleźć środki także na tego typu szkolenia" - mówił Czajkowski.

Poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz'15), przewodniczący komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Terytorialnej powiedział, że "tylko 11 proc. samorządów przeszło szkolenie (ws. cyberbezpieczeństwa - red), a najlepszą formą przekonania wójta czy burmistrza o takiej potrzebie jest położenie na stole wydruków z jego komputera".

Konferencja wpisuje się Strategię cyberbezpieczeństwa 2017-20 opracowaną przez grupę składającą się z przedstawicieli resortów: cyfryzacji, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji oraz przedstawicieli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Głównym celem strategii jest "zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa sektora publicznego, sektora prywatnego oraz obywateli w zakresie świadczenia lub korzystania z usług kluczowych oraz usług cyfrowych". Cele szczegółowe, to m.in. osiągnięcie zdolności do skoordynowanych działań państwa na rzecz cyberbezpieczeństwa, wzmocnienie zdolności do przeciwdziałania cyberzagrożeniom, zbudowanie silnej pozycji międzynarodowej Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Połowa samorządów nie szkoli pracowników ws. cyberbezpieczeństwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • myślący 2017-04-14 09:22:06

    p Premier ma suchać i surzyć i się nie właczać

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA