PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Policyjni pirotechnicy i ratownicy górniczy ćwiczyli w zabytkowej kopalni

  • Autor: PAP/km
  • 12 paź 2022 13:12

Kilkunastoosobowa policyjnych pirotechników szkoliła się pod okiem ratowników-instruktorów z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Ćwiczenia zorganizowano w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Policyjni pirotechnicy i ratownicy górniczy ćwiczyli w zabytkowej kopalni
Kilkunastoosobowa policyjnych pirotechników szkoliła się pod okiem ratowników (fot. archiwum)
REKLAMA

Szkolenia odbywały się w poniedziałek na zaproszenie CSRG.

"Zakres doskonalenia opierał się na kilku wariantach współdziałania w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego lub mienia. Do takich należały między innymi ewakuacja osoby uwięzionej w szybie górniczym i na wysokości, a także rozpoznanie i neutralizacja ładunku wybuchowego na terenie kopalni. Wymiana doświadczeń pomiędzy ratownikami i policjantami pozwoli odpowiednio przygotować ich na podjęcie wspólnych działań ratowniczych, gdy przyjdzie taka potrzeba" - opisywali policjanci.

Po części praktycznej szkolenia odbyło się oficjalne podsumowanie z udziałem kierownictwa tarnogórskiej policji, przedstawicieli CSRG oraz zaproszonych gości.

W strukturach policji działają grupy, których zadaniem jest rozpoznanie, a także neutralizacja niebezpiecznych materiałów wybuchowych. W skład tych grup wchodzą specjalnie wyszkoleni policjanci, którzy nabyli uprawnienia w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego oraz pracy na wysokości. Nieetatowe grupy policjantów funkcjonują w komendach miejskich i powiatowych, a także etatowe, w strukturach pododdziału kontrterrorystycznego policji.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu pełni wiodącą rolę w polskim systemie ratownictwa górniczego. Podlegają jej trzy okręgowe stacje ratownictwa: Jaworzno, Wodzisław Śląski i Bytom. Pełnią tam dyżury zastępy ratowników górniczych, którzy na co dzień są pracownikami poszczególnych kopalń. CSRG i trzy okręgowe stacje, a także pogotowia specjalistyczne, zabezpieczają w zakresie ratownictwa górniczego wszystkie polskie kopalnie węgla kamiennego, kopalnie soli, kopalnię doświadczalną Barbara, wszystkie oddziały Spółki Restrukturyzacji Kopalń, kopalnie zabytkowe: Guido w Zabrzu i dawną kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, a także wiele innych przedsiębiorstw górniczych.

 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Policyjni pirotechnicy i ratownicy górniczy ćwiczyli w zabytkowej kopalni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA