Policjanci świętują w Warszawie

• W piątek (15 lipca) w Warszawie rozpoczną się obchody Święta Policji - m.in. w KGP odsłonięte zostaną na Tablicy Pamięci nazwiska policjantów, którzy polegli na służbie.
• W sobotę na Pl. Piłsudskiego - promocja absolwentów szkoły policji w Szczytnie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Policjanci świętują w Warszawie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 lip 2016 9:20


Policjanci swoje święto obchodzą 24 lipca. W tym roku - ze względu na Światowe Dni Młodzieży - planowano przenieść uroczystości na pierwszy weekend sierpnia, ostatecznie jednak odbędą się w najbliższy weekend.

W piątek (15 lipca) w Komendzie Głównej Policji odsłonięte zostaną tabliczki epitafijne na Tablicy Pamięci z nazwiskami policjantów poległych w ostatnim czasie na służbie.

Będą też uroczyście wpisane do policyjnej Księgi Pamięci; następnie odprawiona zostanie msza święta w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz nabożeństwo dziękczynne w Katedrze Prawosławnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wręczone zostaną też odznaczenia i nominacje dla funkcjonariuszy oraz pracowników zarówno KGP jak i KSP.

Jak co roku złożone zostaną też wieńce i kwiaty przed Obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu, przed gmachem KGP, złożona jest urna z prochami policjantów pomordowanych przez NKWD i pogrzebanych w Miednoje. Wieczorem mieszkańcy Warszawy będą mogli na Podzamczu wysłuchać koncertu dwóch policyjnych orkiestr - węgierskiej i polskiej.

W sobotę (16 lipca) uroczystości rozpocznie msza święta w intencji poległych policjantów w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Tam również wybranym funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom wręczone zostaną medale Gloria Intrepidis et Animi Promptis oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Kilka godzin później w Zamku Królewskim wręczone zostaną policjantom nominacje i odznaczenia. Główna uroczystość zaplanowano na godz. 14.00. Ma w niej wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i ślubowanie nowo przyjętych stołecznych funkcjonariuszy. Wyróżnieni zostaną też laureaci konkursu "Policjant, który mi pomógł".

W niedzielę (17 lipca) na Stadionie Agrykola odbędzie się piknik rodzinny; dzieci funkcjonariuszy i pracowników cywilnych mają wziąć udział w Pierwszym Charytatywnym Biegu na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach "Dzieci - Dzieciom". Dystans biegu ma zostać uzależniony od wieku dziecka, a wszyscy uczestnicy biegu będą nagrodzeni m.in. medalami.

Obchodzone 24 lipca święto policji nawiązuje do tej daty z 1919 r. gdy Sejm II RP przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.