PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Policja przeszkoli amerykańskich żołnierzy

  • Autor: aw/PAP
  • 14 kwi 2017 13:50

Żołnierze NATO przejdą specjalne szkolenia, bo mazurskie drogi to nie autostrady.

Policja przeszkoli amerykańskich żołnierzy
Żołnierze mają też poznać przepisy dotyczące m.in. dopuszczalnych prędkości na drogach (fot.ilustracyjne: malopolska.policja.gov.pl)
REKLAMA

• Mazurska policja przeszkoli amerykańskich żołnierzy ze stacjonującej w Orzyszu batalionowej grupy bojowej NATO z zasad ruchu drogowego i innych obowiązujących w Polsce przepisów.

• Pierwsze zajęcia dla kadry oficerskiej zaplanowano po świętach wielkanocnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Z obecności żołnierzy NATO cieszą się mieszkańcy i przedsiębiorcy w regionie.

Jak powiedziała podkom. Anna Szypczyńska z komendy powiatowej policji w Piszu, zajęcia rozpoczną się od przepisów ruchu drogowego.

"Zależy nam, żeby amerykańscy żołnierze, poruszający się wozami bojowymi lub samochodami cywilnymi podczas przepustek, wiedzieli jakie są obowiązujące u nas prędkości, znali zasady dotyczące zakazu jazdy po alkoholu i tego, kiedy policjanci mogą zatrzymać prawo jazdy" - wyjaśniła.

Policjantka przypomniała, że mazurskie drogi "to nie autostrady". Są trudne dla kierowców - wąskie i kręte, z dużą ilością przydrożnych drzew, rosnących blisko krawędzi jezdni. Zastrzegła jednak, że szkolenia będą wyłącznie teoretyczne i nie obejmują praktycznej nauki jazdy.

Żołnierze mają też poznać przepisy prawa wykroczeń i kodeksu karnego, w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa ich pobytu na Mazurach, zwłaszcza w wolnym czasie spędzanym poza koszarami. "Chcemy poinformować, za jakie wykroczenia można zostać u nas ukaranym, np. w przypadku spożywania alkoholu w miejscach ustawowo zakazanych, czy zakłócania porządku publicznego" - mówiła policjantka.

Według niej, zajęcia rozpoczną się po świętach, a policja chce najpierw przeszkolić dowódców. Jak mówiła, potem okaże się, czy oficerowie sami przekażą wiedzę swoim żołnierzom, czy będą potrzebne dalsze szkolenia z udziałem policjantów.

Amerykańscy żołnierze w Polsce od końca marca

Policja zapewnia, że dotychczas nie było żadnych interwencji związanych z żołnierzami NATO, a planowane szkolenia mają wyłącznie charakter prewencyjny.

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Policja przeszkoli amerykańskich żołnierzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Prawda jest okrutna!!! 2017-04-15 05:27:07

    Przecież nie honorujecie się uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznych amerykańskich na terenie Polski ,więc dlaczego wprowadzacie w błąd opinie publiczną, i kogo w związku z powyższym należałoby przeszkolić? sami wpadliście we własne patologiczne przepisy ruchu drogowego .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA