PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Policja. Funkcjonariusz niebawem z kamerą, a w przyszłości prawdziwy RoboCop

Po nagraniu z wrocławskiego komisariatu MSWiA podkreśla, że w modernizacji służb i policji uwzględniono kolejne kamery. Funkcjonariusze będą nosić rejestratory na sobie w czasie służby.

Policja. Funkcjonariusz niebawem z kamerą, a w przyszłości prawdziwy RoboCop
Policja od lat korzysta z elektronicznego zapisu obrazu i dźwięku w swojej pracy, nigdy jednak w Polsce jeszcze nie noszono kamer bezpośrednio na ciele funkcjonariuszy. To zmieni nowa ustawa, która już wchodzi w życie. (fot.:Montecruz Foto/flickr.com/CC BY-SA 2.0)
REKLAMA

• Przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski liczy, że nagrania staną się argumentem w walce o dobre imię służących w policji.

• - Często pomawia się funkcjonariuszy o nadużycie, użycie środków przymusu, przekroczenie uprawnień - mówi portalowi PulsHR.pl Jankowski. - Po każdej interwencji, która budziłaby wątpliwości, można by jasno i czytelnie ustalić jej przebieg.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Debata o kamerach w służbie policji bardzo często brzmi za Oceanem. W USA w kontekście rasizmu, o jaki Afroamerykanie posądzają policjantów.

• W dalszej perspektywie automatyzacja służby policji może skończyć się np. filmowym robocopem. Na razie jednak to melodia przyszłości, testowana w Dubaju, w mniejszym zakresie.

Sytuacja, która wstrząsnęła życiem publicznym w Polsce po publikacji w sobotę (20 maja), może zmienić na dobre funkcjonowanie polskiej policji. Służba po niefortunnych nagraniach związanych ze śmiercią Igora Stachowiaka może nie być taka sama.

Wszystko za sprawą nowej ustawy o modernizacji służb mundurowych, którą przeprowadza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Jak zapowiadał rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka, 22 maja nowe przepisy przewidują zakup dla policjantów m.in. kamer, które będą używane podczas pełnienia służby. Omawiana ustawa jest już obowiązującym prawem. Czeka na wdrożenie.

Bardzo pozytywnie do propozycji kamer podchodzi przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Zapytany o kamery na mundurach związkowiec podkreśla, że to rozwiązanie może nawet wykluczy posądzanie policjantów o nadużycia.

- Często pomawia się funkcjonariuszy o nadużycie, użycie środków przymusu, przekroczenie uprawnień - mówi portalowi PulsHR.pl Jankowski. - Po każdej interwencji, która budziłaby wątpliwości, można by jasno i czytelnie ustalić jej przebieg. Zapis z kamery pozwalałby w razie nieprawidłowości ustalić wszystko. Co pokazała też sprawa Igora Stachowiaka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Policja. Funkcjonariusz niebawem z kamerą, a w przyszłości prawdziwy RoboCop

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA