PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy podzieleni. Ponad połowa za przywróceniem powszechnego poboru do wojska

  • Autor: PAP/AKC
  • 10 sie 2022 11:42

Ponad połowa badanych, 54 proc., popiera przywrócenie w Polsce powszechnego poboru do zasadniczej służby wojskowej, 25 proc. z nich uważa to za konieczne - wynika z sondażu CBOS. Z kolei 78 proc. respondentów opowiada się za ideą szkoleń obronnych dla obywateli.

Polacy podzieleni. Ponad połowa za przywróceniem powszechnego poboru do wojska
Wszyscy obywatele RP mają obowiązek obrony kraju. Bez wyjątków. Od powołania do wojska można się odwołać, a nie wtedy, gdy została ogłoszona mobilizacja (fot. 18BPR/Kamil Szczepura)
REKLAMA
  • W najnowszym sondażu dotyczącym obronności CBOS zapytał respondentów, czy w czasie pokoju należy w Polsce przywrócić powszechny pobór do zasadniczej służby wojskowej i powoływać do wojska wszystkich zdolnych do takiej służby.
  • Jak wynika z badania, zwolennikami przywrócenia powszechnego poboru do zasadniczej służby wojskowej jest łącznie 54 proc. respondentów. Jedna czwarta z nich (25 proc.) uważa to za konieczne, a 29 proc. z nich twierdzi, że "raczej" należy przywrócić taki pobór.
  • Zdecydowanymi przeciwnikami przywrócenia poboru jest 15 proc. badanych, a 24 proc. uważa, że raczej nie należy go przywracać.

Zdaniem 35 proc. badanych gdyby zasadnicza służba wojskowa z poboru zostałaby przywrócona powinna trwać 1 rok, według 18 proc. - 6 miesięcy, zdaniem 13 proc. - 2 lata, 9 proc. uznało, że krócej niż pół roku, po 8 proc. że powinna ona trwać 1,5 roku lub 9 miesięcy. 10 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Czytaj też: Powrót obowiązkowej służby wojskowej? Ochotników nie wystarczy

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podaje CBOS, łączne zdecydowane i umiarkowane poparcie dla przywrócenia poboru utrzymuje się wśród obu płci na takim samym poziomie (54 proc.). Z kolei łączny odsetek zdecydowanych i umiarkowanych przeciwników jest większy wśród mężczyzn niż wśród kobiet (43 proc. wobec 37 proc.).

Wiedza i umiejętności w zakresie obrony

Badania objęły także opinię badanych o ich wiedzy i umiejętności w zakresie obrony w sytuacji wojny. 39 proc. badanych zadeklarowało ogólną wiedzę w tym temacie, ale uważa ją za raczej niepełną. 35 proc. odpowiedziało, że wie bardzo mało na ten temat. 18 proc respondentów zadeklarowało całkowity brak wiedzy, a jedynie 5 proc. uznało się za bardzo dobrze zorientowanych w tym zakresie.

18 proc respondentów zadeklarowało całkowity brak wiedzy w zakresie wiedzy i umiejętności obronnych (fot. terytorialsi.wp.mil.pl)
18 proc respondentów zadeklarowało całkowity brak wiedzy w zakresie wiedzy i umiejętności obronnych (fot. terytorialsi.wp.mil.pl)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy podzieleni. Ponad połowa za przywróceniem powszechnego poboru do wojska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA