Podkomisja ds. KAS m.in. o kwestii zatrudnienia kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy

Kwestie dotyczące kontynuacji pracy dla dziesiątków tysięcy pracowników skarbówki i Służby Celnej - to jeden z tematów dyskusji posiedzenia specjalnej podkomisji, która rozpatruje projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podkomisja ds. KAS m.in. o kwestii zatrudnienia kilkudziesięciu tysięcy funkcjonariuszy

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

27 wrz 2016 19:31


Podkomisja rozpoczęła prace nad projektem ustawy o KAS oraz projektem ustawy wprowadzającej jej przepisy. Przez prawie osiem godzin posiedzenia podkomisja zdążyła omówić około 90 artykułów z ponad 500 zawartych w obu projektach. Do większości z rozpatrzonych przepisów zgłoszono poprawki, głównie legislacyjne i doprecyzowujące.

Merytoryczną pracę nad przepisami poprzedziła ogólna dyskusja. Dotyczyła m.in. kwestii kontynuacji pracy i służby przez funkcjonariuszy i pracowników administracji podatkowej i celnej.

Chodzi o ok. 65 tys. osób zatrudnionych i pełniących służbę konsolidowanych w ramach KAS organach, czyli administracji podatkowej, urzędach kontroli skarbowej i Służbie Celnej.

"Przepisy przewidują, że w ramach nowo tworzonej służby nastąpiłoby wygaśnięcie stosunku pracy, czy służby (...) i w ramach reformy pracownikom zaproponowane by były nowe warunki pracy i służby. Zasadniczo na warunkach niezmienionych do tych dzisiaj" - tłumaczyła dyrektor Departamentu Reformy Administracji Skarbowej Honorata Łopianowska.

Posłowie i przedstawiciele celników pytali, co znaczy "zasadniczo".

"To znaczy w nominalnym zakresie (...). Nie chodzi o to, by statusy pracowników i funkcjonariuszy były całkowicie przewartościowane w znaczeniu finansowym, czy też organizacyjnym" - wyjaśniła.

Przewodnicząca Zrzeszenia ZZ Służby Celnej RP Barbara Smolińska zwróciła uwagę, że w projekcie brakuje gwarancji praw nabytych dla pracowników administracji podatkowej i Służby Celnej.

"Nie ma także odniesienia do możliwości odwołania od sytuacji, gdy funkcjonariusz lub pracownik nie otrzyma propozycji pracy do 30 maja 2017 r. Jest tylko stwierdzenie, że stosunek pracy i służby wygasa. Nie przewiduje się żadnego trybu odwoławczego" - mówiła.

Podkreśliła, że MF zapewniało, iż nie będą obniżane wynagrodzenia. Pytała, co w związku z tym stoi na przeszkodzie, aby tego typu regulacje wpisać do projektu, by było to zagwarantowane ustawowo.

Brak ochrony prawnej

Także ekspert Związku Zawodowego Celnicy.pl dr Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że funkcjonariusz, który nie dostanie propozycji kontynuacji zatrudnienia nie będzie mógł zwrócić się w tej sprawie do sądu. "To brak ochrony prawnej" - mówił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Poborca 2017-05-30 18:38:57

To co zgotowali nam w skarbówkach i pewnie w innych instytucjach mających wchodzić w skład KAS to uwierzcie mi KOSZMAR jakiego nie spodziewałbym się po putinie!!!!! Nie ma kodeksu pracy, odwołania, podania przyczyny, choć maleńkiego dziękuję za 10 lat pracy!!! Gdzie PRAWO, KONSTYTUCJA,CZŁOWIECZEŃSTWO!!!! To co zrobili otwiera mi oczy na "dobrą zmianę", w którą przyznaje wierzyłem i popierałem! 8 lat czekałem na uczciwość i się ku... doczekałem! A na koniec- ci którzy dobrze radzili sobie za poprzedniej władzy jakoś sobie poradzili w wiekszości a zwyklaki przekonane o sprawiedliwości społecznej i radujacy się jak ja, że będziemy budżet wzmacniać, POLSKĘ budować bo ją KOCHAMY .........zostali potraktowani jak ŚMIECI!!!!!!! BAGNO I 10 METRÓW MUŁU!!!

kowal 2017-05-25 20:49:28

To wszystko to stek kłamstw. Wprowadzając ustawę liczą się tylko celnicy. Pracownikom urzędów skarbowych obniżono wynagrodzenie nawet tym którzy są w okresie ochronnym. Będąc na kierowniczym stanowisku wynagrodzenie obniżono wskaźnik z 2,349 na 2,100 . Nie ważny jest człowiek ani Kodeks Pracy. To jest ta sprawiedliwość i podziękowanie za 40 lat uczciwej pracy.