Płace 2015. Zarobki w samorządach

- Zarobki w samorządach powinny składać się przede wszystkich ze stałych dochodów, a nie z licznych dodatków, które uzależniają pracownika od swojego szefa i powodują niezdrowe układy – uważa Paweł Soloch, prezes zarządu Instytutu Sobieskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Płace 2015. Zarobki w samorządach

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

22 gru 2014 12:20


Jak wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw jednolitego tekstu rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych, ich minimalne zarobki często są niższe od dochodów kasjerek w hipermarketach. Starszy specjalista ma np. zagwarantowany zarobek minimalny w wysokości 1,45 tys. zł, a podinspektor i specjalista 1,4 tys. zł.

Czytaj też: Rośnie zatrudnienie w samorządach. Jest kasa na dodatkowe etaty i podwyżki

– Rzeczywiście te podstawy są niskie – mówi Paweł Soloch, prezes Instytutu Sobieskiego. – Jak wiadomo, płace w administracji są od dość dawna zamrożone i stąd taki efekt.

Rozporządzenie mówi – na szczęście dla pracowników samorządów – tylko o płacy zasadniczej, do której doliczane są przeróżne dodatki.

– Moim zdaniem to problem. Uzależnienie całkowitych dochodów pracownika samorządowego od wszelkiego rodzaju dodatków, premii czy nagród jest niezgodne z duchem służby publicznej – uważa Soloch.

Czytaj też: Wynagrodzenia pracowników samorządowych bez tajemnic

Jego zdaniem takie rozwiązanie prowadzi do tego, że samorządy bardziej zamożne, np. dostające więcej pieniędzy z Unii Europejskiej, mogą lepiej płacić swoim urzędnikom.

– Niedobre jest to, gdy dochody każdego funkcjonariusza publicznego w większości składają się z części uznaniowej. Oznacza to, że te dodatki łatwo stracić i urzędnik zależy od bezpośredniej relacji z przełożonym. Ruchome dodatki tworzą niezdrowe układy – mówi prezes Instytutu Sobieskiego.

Jak podkreśla Soloch, zwierzchnik może takie dodatki łatwo cofnąć czy zamrozić, a to sprzyja powstawaniu układów klientystycznych, daje nadmierną władzę szefom.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.