Pensje zatrudnionych w ministerstwach oderwane od rzeczywistości?

Średnie miesięczne wynagrodzenie w ministerstwach tylko w nielicznych przypadkach schodzi poniżej 6 tys zł. Dodatkowo urzędnicy otrzymują premie i nagrody.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pensje zatrudnionych w ministerstwach oderwane od rzeczywistości?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 sie 2014 10:30


Jak wynika z danych GUS w sektorze prywatnym średnia miesięczna płaca w 2013 r. to 3467 zł, natomiast w budżetówce to 4238 zł. Najlepiej powodzi się pracownikom Kancelarii Rady Ministrów, którzy przeciętnie dostają 6623 zł brutto.

Co więcej, mniej niż 6 tys. zł zarabiają jedynie zatrudnieni w Ministerstwie Zdrowia, Skarbu Państwa, Obrony Narodowej oraz Sprawiedliwości.

Czytaj też: Hojne premie dla pracujących w Ministerstwie Pracy

Sposób, w jaki są ustalane wynagrodzenia w całym sektorze publicznym, całkowicie abstrahuje od dobrych praktyk i od teorii, jak to powinno być robione - krytykuje w rozmowie z Money.pl Krzysztof Rybiński, ekonomista i wiceprezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2004-2008.

Raport „Zatrudnienie i wynagrodzenia w służbie cywilnej w 2013 roku”  pokazuje, że zwiększa się liczba pracowników w resortach. W ubiegłym roku w ministerstwach pracowało 12 tys. 550 osób - od 2008 r. zatrudnienie wzrosło o 700 etatów.

Czytaj też: Urzędnik dostaje lepszą pensję niż pracownik w firmie

Niemałe są również premie pracowników resortów. W pierwszym półroczu 2014 r. na dodatkowe gratyfikacje najwięcej wydało Ministerstwo Gospodarki - 574 tys. 839 zł., a najmniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 52 tys. 734 zł.

- Jeżeli urzędnicy sami sobie wyliczają, ile mają zarabiać, to te wynagrodzenia zawsze będą rosły. Jeżeli realnie chcemy obniżyć koszty administracji, to nie mogą się one opierać na informacjach dostarczonych przez stronę zainteresowaną. Od zbierania i analizowania tych informacji powinny być wyspecjalizowane instytucje - komentuje dla Money.pl Jarosław Flis, socjolog i publicysta z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.