Oświadczenia majątkowe, radni i prezydenci: Co grozi za złożenie oświadczenia po terminie?

• Do 30 kwietnia radni i prezydenci, wójtowie, burmistrzowie oraz kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych mają czas na złożenie oświadczeń dotyczących ich stanu majątkowego.
• Niedopełnienie obowiązku kosztować może mandat, wypłatę czy stanowisko. Dlatego zobowiązani wywiązują się z niego - mniej więcej - terminowo, acz zwlekają do ostatniego momentu, bo kar, za kilka dni zwłoki, praktycznie nikt nie stosuje.
• Kontrowersje wzbudza samo wypełnienie niejasnych formularzy oraz konieczność ich upublicznienia. Bo dlaczego publiczne są majątki samorządowców, a ministrów i prokuratorów już nie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oświadczenia majątkowe, radni i prezydenci: Co grozi za złożenie oświadczenia po terminie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Agnieszka Widera)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

26 kwi 2016 14:30


Oświadczenie majątkowe należy złożyć w dwóch egzemplarzach wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) za rok poprzedni. Radni składają oświadczenia przewodniczącym rady/sejmiku, z kolei przewodniczący rady/sejmiku, marszałkowie województw oraz wójtowie swoje oświadczenia przedkładają wojewodzie. Ale to nie jedyne osoby zobowiązane do złożenia oświadczenia.

- Przy ocenie zachowania terminu mogą pojawić się wątpliwości. – Ustawa nie precyzuje, czy 30 kwietnia oświadczenie fizycznie ma się znaleźć na biurku przewodniczącego czy do 30 kwietnia ma być np. wysłane pocztą – mówi Przemysław Litwiniuk, przewodniczący sejmiku woj. lubelskiego.

A co, jeśli samorządowiec nie złoży oświadczenia do końca kwietnia, ani zaraz na początku maja?

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.