Oświadczenia majątkowe nie wszędzie publikowane od razu

W dużych miastach już są publikowane oświadczenia majątkowe samorządowców nowej kadencji. Gorzej wypadają niewielkie urzędy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Oświadczenia majątkowe nie wszędzie publikowane od razu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

26 sty 2015 12:29


Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", terminy na złożenie początkowych oświadczeń majątkowych przez radnych kadencji 2014-2018 upłynęły pod koniec grudnia 2014 r. Za ich publikację w biuletynie informacji publicznej odpowiada organ wykonawczy gminy.

Prawo nie wyznacza terminu, w którym powinno się to odbyć. Co sprawniejsze urzędy upubliczniają oświadczenia w internecie już kilkanaście dni po ich złożeniu przez radnych, podczas gdy inne zwlekają z dopełnieniem tego obowiązku.

Do tej pierwszej grupy zaliczają się duże miasta. W Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu czy Gdańsku urzędnicy już zdążyli zamieścić w sieci odpowiednie dokumenty. Gorzej jest w mniejszych gminach miejskich i wiejskich. Tu mieszkańcy na aktualne oświadczenia radnych poczekają co najmniej kilka miesięcy.

"W dużych miastach działają prywatne media lokalne, które wywierają presję na szybszą publikację oświadczeń. W małych gminach gazety albo należą do urzędu, albo są uzależnione od ogłoszeń z niego, więc się nie zajmują prawdziwą kontrolą lokalnych władz" - mówi Maciej Lisowski, założyciel Fundacji Lex Nostra.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.