Opory przed zatrudnianiem niepełnosprawnych w urzędach

- Urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy niepełnosprawnych, ale wciąż mają opory przed zatrudnianiem takich osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Opory przed zatrudnianiem niepełnosprawnych w urzędach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 sie 2013 10:37


"Wskaźnik ich zatrudnienia w większości państwowych urzędów nadal nie osiąga ustawowego progu 6 proc." - mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski, na którego powołuje się "Rzeczpospolita".

Niewiele pomogła zmiana przepisów, która dała większe przywileje niepełnosprawnym w procesie rekrutacji. Bo choć zatrudnienie wzrosło o 0,26 pkt proc. w porównaniu z 2011 r. (wtedy wskaźnik wyniósł 1,3 proc.), to jednak często wynikało to m.in. z tego, że zdrowi do niedawna pracownicy zyskiwali orzeczenie o niepełnosprawności.

Wyjątkiem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym wskaźnik wyniósł 12 proc. Jednak w wielu innych instytucjach i urzędach nawet ponad 99 proc. pracowników to osoby w pełni sprawne - podkreśla "Rz".

NIK wskazuje kilka powodów, czemu tak mało niepełnosprawnych pracuje: małe zainteresowanie pracą, słabe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale także bariery architektoniczne.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.