PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Ok. 230 terytorialsów było zaangażowanych w prace na Odrze

  • Autor: PAP
  • 21 sie 2022 9:19

W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu martwych ryb z Odry zaangażowanych było ok. 230 terytorialsów - powiedział PAP kpt. Witold Sura z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadeklarował, że żołnierze WOT będą pomagać w oczyszczaniu Odry tak długo, jak będzie potrzeba.

Ok. 230 terytorialsów było zaangażowanych w prace na Odrze
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej z udziałem żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
REKLAMA
  • Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pomocy przy oczyszczaniu Odry na wniosek wojewodów.
  • "Wspieramy w tym działaniu administrację publiczną i Państwową Straż Pożarną" - zapewnił w rozmowie z PAP rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej kpt. Witold Sura.
  • Praca żołnierzy przy oczyszczaniu Odry polega głównie na usuwaniu śniętych ryb - zarówno z rzeki, jak i z lądu.

12 sierpnia działania na Odrze podjęli pierwsi terytorialsi. "Wówczas 12 Wielkopolska Brygada OT skierowała swoich żołnierzy do działań w okolice Słubic w woj. lubuskim" - powiedział kpt Sura. Dzień później, 13 sierpnia, do pracy przystąpili kolejni terytorialsi. "Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT i 16 Dolnośląskiej Brygady OT, którzy rozpoczęli oczyszczanie rzeki w Szczecinie i w Widuchowej k. Szczecina oraz w woj. dolnośląskim - Jezioro Bajkał w Kamieńcu, jak również odcinek we Wrocławiu i w Głogowie" - dodał kpt. Sura. "W punkcie kulminacyjnym do pracy przy usuwaniu śniętych ryb z Odry zaangażowanych było około 230 terytorialsów" - poinformował.

Żołnierzy WOT cały czas wspierają wojska operacyjne. "W woj. zachodniopomorskim pomagają nam żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego, z kolei na terenie woj. lubuskiego - 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej" - dodał kpt. Sura.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyjaśnił, że praca żołnierzy przy oczyszczaniu Odry polega głównie na usuwaniu śniętych ryb - zarówno z rzeki, jak i z lądu. Terytorialsi pracują każdego dnia, również w weekendy, od wczesnych godzin porannych aż do wieczora.

W pracy wykorzystują własny sprzęt i łodzie, ale korzystają również z zasobów PSP. "Jesteśmy wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, mamy rękawice, kombinezony, wodery" - wyliczył rzecznik WOT. Dodał, że żołnierze doposażeni zostali również w maseczki.

Kpt. Sura podkreślił, że praca zmierza w dobrym kierunku. Wskazał, że na niektórych odcinkach Odry można już zaobserwować, że ryb jest coraz mniej i oczyszczanie rzeki powoli dobiega końca. "W piątek w woj. lubuskim nasi żołnierze cały czas byli w gotowości, ale przerwali swoje działania, ponieważ śniętych ryb było już mało" - zaznaczył. "Również w woj. dolnośląskim i zachodniopomorskim nasze działania opierają się już głównie na monitorowaniu obrzeży Odry" - powiedział rzecznik WOT.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ok. 230 terytorialsów było zaangażowanych w prace na Odrze

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA