Ponad 50 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które obchodzą 100 lat swego istnienie w niepodległej Polsce zostanie uhonorowanych Złotym Znakiem Związku OSP RP. Odznaczenie wręczy w piątek 4 maja na Zamku Królewskim w Warszawie prezes Zarządu Głównego OSP Waldemar Pawlak.

- Złoty Znak jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezydium Zarządu Głównego OSP. Nadając go ponad 50 jednostkom chcemy uhonorować udział ich członków w odzyskiwaniu niepodległości przed stu laty - mówi Adam Nowak, członek prezydium ZG OSP.
Dodaje, że członkowie straży ochotniczych działali na rzecz niepodległości w swoich lokalnych środowiskach, głównie na wsiach i małych miasteczkach. "Ich rola jest nie do przecenienia" - zapewnia Nowak. W całym kraju jest ok. 300 jednostek szczycących się 100-letnią historią.
Członek prezydium zwraca uwagę, że również dziś strażacy ochotnicy angażują się w życie środowisk lokalnych, upowszechniają postawy patriotyczne, prowadzą działalność wychowawczą i kulturalną.
- Na wsiach i w małych miasteczkach często jesteśmy jedynymi organizacjami pozarządowymi prowadzącymi aktywność w tych dziedzinach - ocenia. Wskazuje, że młodzieżowe drużyny pożarnicze skupiają w całej Polsce ok. 100 tys. młodzieży.
Jednak zasadnicze działanie OSP, to zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego i pomoc w przypadku kataklizmów. - Bez Ochotniczej Straży Pożarnej nie można by zapewnić w pełni bezpieczeństwa - przekonuje Nowak.
Informuje, że OSP liczy ok. 300 tys. strażaków ochotników z uprawnieniami do udziału w akcjach pożarniczych. Tymczasem - jak podaje - Państwowa Straż Pożarna dysponuje ok. 30 tys. funkcjonariuszy. Adam Nowak zapewnia, że druhowie z uprawnieniami w niczym nie ustępują w wyszkoleniu i sprzęcie strażakom z PSP.


KOMENTARZE (0)