PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

NSZZ Policjantów: Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko policjantom to krok w dobrą stronę

  • Autor: PAP/AT
  • 24 wrz 2020 12:51

Zapowiedź zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko policjantom to krok w dobrym kierunku - ocenił przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. W jego ocenie każdy, kto podniesie rękę na policjanta powinien trafiać do więzienia.

NSZZ Policjantów: Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko policjantom to krok w dobrą stronę
Sądy miałyby m.in. obligatoryjnie orzekać dodatkową karę finansową dla sprawców ataków na funkcjonariuszy (fot. policja.pl)
REKLAMA

W połowie września szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom. Zapowiedź zaostrzenia kar pojawiła się po ataku dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Według zapowiedzi ministra SWiA sądy miałyby m.in. obligatoryjnie orzekać dodatkową karę finansową dla sprawców ataków na funkcjonariuszy.

Zdaniem szefa NSZZ Policjantów Rafała Jankowskiego propozycja zaostrzenia kar to krok w dobrą stronę, o co - jak zaznacza - od lat postulował związek. Jak jednak podkreśla, najważniejsza jest nieuchronność kary oraz to, by sądy wobec osób, które dopuściły się przestępstw przeciwko funkcjonariuszom nie orzekały wyroków w zawieszeniu, ale kary bezwzględnego więzienia.

"Ten, kto atakuje funkcjonariusza policji na służbie godzi generalnie w państwo polskie i w prawo, które ten policjant reprezentuje. Tutaj najważniejsza jest bezwzględność kary, w tym sensie, że bez żadnego zawieszenia wyroku, po prostu pozbawienie wolności za każdą czynną napaść na funkcjonariusza" - zaznacza Jankowski. Dodaje, że dobrym rozwiązaniem są również proponowane kary finansowe.

16 września premier Mateusz Morawiecki poinformował o podjęciu decyzji dotyczącej znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów, zaś szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom. Kamiński zaznaczył, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń w związku z wykonywaną służbą, zostanie otoczony troską i pomocą zarówno swoich przełożonych, jak i MSWiA. Zapowiedział także nagrody dla policjantów za odwagę i profesjonalizm w swych interwencjach.

Projekt ma również wprowadzić obligatoryjne dla sądu orzeczenie dodatkowej kary finansowej w wypadku stwierdzenia tego typu przestępstwa.

Według danych resortu w latach 2015-2020 doszło do ok. 20 tys. przypadków naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy. 1,5 tys. przestępstw dotyczyło czynnej napaści na funkcjonariusza, zaś ok. 50 tys. przestępstw dotyczyło znieważenia funkcjonariusza.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NSZZ Policjantów: Zaostrzenie kar za przestępstwa przeciwko policjantom to krok w dobrą stronę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA