Nowoczesna: Wysyp "Nikodemów Dyzmów" w spółkach Skarbu Państwa

• Poziom kadr zarządzających w spółkach Skarbu Państwa jest niezwykle słaby, co może odbić się niekorzystnie na kondycji tych przedsiębiorstw - ocenili twierdzą przedstawiciele Nowoczesnej.
• Wkrótce ugrupowanie przedstawi raport w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowoczesna: Wysyp "Nikodemów Dyzmów" w spółkach Skarbu Państwa

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

21 kwi 2016 20:55


Podczas czwartkowej konferencji prasowej członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej wyraził zaniepokojenie jakością kadr zarządczych w spółkach Skarbu Państwa.

"Analiza szczegółowa pokazuje, że mamy tam wysyp "Nikodemów Dyzmów"  na wielką skalę. Co czwarta osoba, która obecnie zarządza w tych spółkach nie potrafi zarządzać, nie ma doświadczenia, jak rozwiązywać konflikty, podejmować decyzje" - podkreślił Rabiej. "Mamy niezwykle słabą jakość zarządzania na czele spółek Skarbu Państwa" - dodał.

Według Rabieja obecnie zarządy spółek SP są "sparaliżowane" i boją się podjąć jakąkolwiek decyzję, gdyż są "częścią pewnego układu personalnego, który wyniósł ich na szczyt". "Ta inercja spowoduje, że spółki Skarbu Państwa bardzo szybko - w naszej ocenie - wpadną w turbulencje" - stwierdził.

Rabiej poinformował, że Nowoczesna uruchamia infolinię "niebieski sygnalizator". "Zachęcamy osoby, które pracują w spółkach Skarbu Państwa, ale nie tylko, aby informowały nas na temat nieprawidłowości oraz tego, co zauważają nieprawidłowego w działalności tych spółek" - apelował.

Na podstawie tych informacji oraz analiz ekspertów Nowoczesnej ma powstać raport dotyczący sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. Taki raport ma być publikowany co kwartał - dodał Rabiej.

Wtórowała mu posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. "Obsadzanie stanowisk osobami nieprzygotowanymi do rządzenia w spółkach Skarbu Państwa może ponieść za sobą daleko idące konsekwencje. Będziemy cieniem tych spółek; mamy zespół ekspertów, który będzie na bieżąco oceniał wyniki finansowe tych spółek, wyniki jakie osiągają na giełdach, a nawet plany inwestycyjne" - podkreśliła.

"Nie może być tak, że spółki Skarbu Państwa staną się teraz własnością PiS. Na to nie pozwolimy" - dodała posłanka.

Poinformowała też, że na stronie internetowej Nowoczesnej zostanie w czwartek zamieszczona infografika, dzięki której "Polacy dowiedzą się o wszystkich znanych nam powiązaniach personalnych pomiędzy działaczami PiS a osobami, które są dziś obsadzane na poszczególnych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa".

Według posła Nowoczesnej Zbigniewa Gryglasa, konieczna jest większa transparentność spółek państwowych. "Wszystkie spółki z kapitałem państwowym powinny, wzorem spółek giełdowych, publikować swoje wyniki finansowe. Tak, aby wszyscy obywatele mieli do nich dostęp. Wszak jest to majątek państwowy i musimy dbać o niego należycie" - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.