NIK: Szkolenia dla kontrolerów z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Kontrolerzy z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji szkolą się W siedzibie Najwyższej Izby Kontroli z przeciwdziałania korupcji, rozliczania pieniędzy z funduszy unijnych i sprawdzania finansów administracji rządowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

NIK: Szkolenia dla kontrolerów z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 maj 2015 13:11


Szkoleniu towarzyszy spotkanie szefów naczelnych organów kontroli z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji i Węgier oraz Gruzji i Mołdawii. Szkolenie ma na celu przygotowanie kontrolerów m.in. do zwalczania korupcji oraz rozliczania funduszy unijnych. Bierze w nim udział 75 osób.

Wejścia do UE to trudna droga

"Ukraina, Mołdawia, Gruzja powiedziały: chcemy wejść do Unii Europejskiej. Dzisiaj mają status krajów stowarzyszeniowych. Ale wybór wejścia do UE to tak naprawdę trudna droga, trzeba wypełniać standardy, trzeba wiedzieć, jak rozliczać pieniądze, jak walczyć z korupcją, jak administracja ma działać" - powiedział dziennikarzom prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Jak dodał, tym bardziej trzeba szanować decyzję tych narodów, bo - zaznaczył - "mają alternatywę w obszarze postradzieckim - innych bloków współpracy polityczno-gospodarczej, gdzie nie trzeba spełniać żadnych warunków".

"My mówimy: zapraszamy do UE; ale jeśli mówimy, że to zaproszenie wiąże się ze spełnieniem określonych kryteriów, to musimy dać tę wiedzę, wyszkolić urzędników i kontrolerów tych państw" - powiedziała prezes NIK.

Zaznaczył, że jest to pogłębianie i zacieśnianie współpracy, która jest obecnie.

Z kolei marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przypomniał, że jest to inicjatywa w ramach partnerstwa wschodniego. "Te kraje wchodzą w zmiany, które my przeszliśmy, i nasze doświadczenie na pewno jest dla nich ciekawe. Choćby po to, by nie popełniali tych błędów, które my popełnialiśmy" - podkreślił.

"To jest pomoc merytoryczna, na pewno potrzebna" - dodał.

Deklarację dot. współpracy w tym zakresie podpisano pod koniec lutego br. w Sejmie. Dokument zakłada, że NIK będzie wspierać swoich partnerów z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii w dostosowaniu się do standardów UE, szkolić w zakresie kontroli funduszy unijnych, przeciwdziałania korupcji i badania finansów administracji rządowej oraz samorządowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.