Sejm podczas środowego(12 września) posiedzenia ponownie skierował do komisji projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zakłada on wprowadzenie obowiązku składania przez kontrolerów pisemnych oświadczeń dot. prowadzenia przez osobę najbliższą działalności gospodarczej, która jest przedmiotem kontroli.
- Autor:PAP/JS
- •12 wrz 2018 17:44

- W dyskusji zabrał głos także wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
- Przypomniał, że w stanowisku rządu na temat projektu także zwrócono uwagę na zbyt szeroki krąg osób najbliższych.
- Jego zdaniem nowelizacja ustawy o PIP to dobry początek dyskusji o wprowadzeniu podobnych rozwiązań w innych instytucjach kontrolnych, np. w NIK.
Projekt noweli jest reakcją Komisji do spraw Petycji na petycję skierowaną do Sejmu przez obywatela. Autor zaproponował, aby kontrolerzy PIP składali oświadczenie o tym, czy osoby dla nich najbliższe prowadzą działalność gospodarczą w instytucjach, które są przez nich kontrolowane. Projekt w ubiegłym tygodniu został pozytywnie zaopiniowany przez komisje do spraw Kontroli Państwowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
Poseł PiS Janusz Śniadek podczas drugiego czytania w Sejmie ocenił, że ustawa o PIP wymaga "szeregu zmian i poprawek". "Przedstawiona ustawa dotyczy jednego szczególnego zagadnienia. (...) Sprawa dotyczy rzeczy delikatnej i wrażliwej, i niedobrze rzutującej na wizerunek Państwowej Inspekcji Pracy" - powiedział.
Jego zdaniem propozycja składania oświadczeń przez kontrolerów pozwoli na zwiększenie transparentności ich pracy i pomoże zapobiec korupcji. "Wprowadzenie obowiązku (złożenia oświadczenia - red.) jest istotnym sygnałem, że państwo stara się eliminować tę patologię" - podkreślił.
Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) powiedziała, że choć klub Platformy Obywatelskiej popiera "wszelkie inicjatywy, które mają ograniczyć korupcję", to zaproponowany projekt nowelizacji jest niejasny. Wyjaśniła, że chodzi o zbyt szeroki krąg osób najbliższych.
Według Kodeksu karnego za osobę najbliższą uważani są: "małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu".
"Inspektor pracy może nie wiedzieć o działalności osoby najbliższej" - wskazała Mrzygłocka. Ponadto - według posłanki PO - zakres informacji zawartych w oświadczeniu powinien być ustawowo uregulowany. W imieniu klubu PO złożyła poprawki, które mają doprecyzować przepisy projektu.

KOMENTARZE (2)