Nauczyciele żądają podwyżek. Solidarność zaostrza formy protestu

Fiasko rozmów z MEN ws. postulatów NSZZ „Solidarność” powoduje, że Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zaostrzyła formy protestu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele żądają podwyżek. Solidarność zaostrza formy protestu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 mar 2015 18:53


W środę (18 marca) Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej „Solidarności” poinformował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Jak twierdzi Proksa, w zeszłym tygodniu podczas spotkania z Joanną Kluzik-Rostkowską, minister edukacji nic nie zostało ustalone. Zdaniem związkowców formuła rozmów się wyczerpała.

Na posiedzeniu rada KSOiW podjęła decyzje o zaostrzeniu protestu w związku z brakiem reakcji rządu na postulaty NSZZ „Solidarność”. Do 15 kwietnia wszystkie struktury związku wejdą w spór zbiorowy z pracodawcami i w ramach tego sporu będą organizować lokalne akcje informacyjne i protestacyjne, natomiast 28 kwietnia br. w Warszawie odbędzie się manifestacja pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj też: Nauczyciele chcą podwyżek. Rozpoczynają akcję protestacyjną

Przypomnijmy, że NSZZ „Solidarność” domaga się 9 proc. waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli i innych pracowników oświaty, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli, poprawy warunków pracy oraz przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

- Rada Sekcji Krajowej zobowiązała organizacje zakładowe i międzyzakładowe NSZZ „Solidarność” w szkołach i placówkach oświatowych do wejścia w spór zbiorowy z pracodawcami do 15 kwietnia br. W świetle obowiązujących przepisów NSZZ „Solidarność” nie może wejść w spór zbiorowy bezpośrednio z rządem. Aby można przeprowadzić legalny strajk w szkole (placówce) konieczne jest przeprowadzenie procedury sporu zbiorowego określonego w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Muszą zostać zachowane kolejne etapy sporu, tj. zgłoszenie żądań przez związek, odpowiedź pracodawcy, mediacje i ewentualne referendum strajkowe oraz strajk – czytamy w komunikacie „Solidarności”.

Rada Sekcji Krajowej zaapelowała do struktur związkowych w regionach, aby w ramach prowadzonych sporów zbiorowych, podjęły akcję informacyjno-protestacyjną polegającą m.in. na oflagowaniu szkół, organizacji konferencji prasowych, pikiet pod biurami poselskimi, blokadami przejść.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

18 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-03-19 10:14:31

OSZUŚCI ! POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! NA DRZEWO Z NIMI ! DO STRAJKU GENERALNEGO W CAŁEJ POLSCE !

ai 2015-03-19 01:05:09

40 g? Sprawdzanie prac klasowych (jak i ich ptzygotowywanie) , rady pedagogiczne , zebrania z rodzicami , przedstawienia - imprezy szkolne , wyjazdy na konkursy to wszystko często odbywa się poza czasem lekcji, więc jest nieplatne. Dla mlodego, pracującego rzetelnie i przygotowującego się do zajęć tydzień pracy to spokojnie koło 80 g albo i więcej. Do tego 3 tysie to można po 15 latach zarabiać (brutto). Pierwsze lata to 1700-1800 na rękę (1 etat).

lorak 2015-03-19 00:27:48

Chętnie popracuję 8 h dydaktycznych dziennie w końcu bym coś zarobił a nie marne 1800 na zachodzie n-el (nauczyciel) 2400 euro za tyle samo. Godzin co u nas