Nauczyciele chcą podwyżek. Chwalą się wynikami

– Ostatni raz nauczyciele otrzymali podwyżki w 2012 r. Od tego czasu ich pensje nie tylko nie wzrosły, ale zmalały z powodu inflacji – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele chcą podwyżek. Chwalą się wynikami

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

6 lut 2015 5:00


Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Polsce pracuje ok. 642 tys. nauczycieli. Ile zarabiają? Zależy to od stopnia awansu zawodowego. Nauczyciele mogą liczyć na wynagrodzenie podstawowe w wysokości od 1513 zł do 3109 zł brutto (szczegóły w tabeli poniżej).

Płace nauczycieli wzrastały w latach 2008-2012. Była to wówczas jedyna grupa zawodowa z budżetówki, która dostała podwyżki. Później stanęły w miejscu. Teraz Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżek o 700 zł, ale nie od zaraz – od 2016 r.

– Tegoroczny budżet nie pozwala na wzrost pensji. Chcemy, by płace nauczycieli wzrosły przynajmniej do poziomu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, które wyniosło w grudniu ub.r. 4 004 zł – mówi Sławomir Broniarz.

Czytaj też: Praca nauczyciela: Pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

Dlaczego ZNP utrzymuje, że płace nauczycieli powinny wzrosnąć? Z ustawy budżetowej na 2015 r. wynika, że kwota bazowa, na podstawie której oblicza się nauczycielskie wynagrodzenie, została utrzymana na poziomie z 1 września 2012 r., czyli wynosi 2717,59 zł. A ponieważ inflacja ma pójść w górę o 1,2 proc., nauczyciel za swoją pensję kupi mniej niż w 2014 r. I dużo mniej niż w 2012 r., gdy otrzymał ostatnią podwyżkę.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Argumentem mającym przemawiać za przyznaniem podwyżek kadrze pedagogicznej są również jej osiągnięcia.

– Płace w Polsce ogólnie wzrosły, a nauczyciele mają na swoim koncie udokumentowane osiągnięcia w postaci wyników uczniów w międzynarodowych badaniach i rankingach. OECD – „Better Life Index” stwierdza, że mamy drugi najlepszy system edukacyjny na świecie. Mamy 10. miejsce w międzynarodowym rankingu „The Learning Curve Report 2014”, oceniającym poziom edukacji w 40 krajach na całym świecie – tłumaczy szef ZNP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Prawda 2015-08-27 20:09:12

Polak-Polakowi wilkiem!!! WSTYD SAME ZAZDROŚNIKI. ! W tym kraju nigdy nie będzie dobrze bo obywatele sami się pozagryzaja z zazdrości, a politycy będą mieli "wakacje".

M. 2015-02-09 09:13:37

Zawsze można się przekwalifikować. Ale wtedy nie będzie rocznego płatnego urlopu na poratowanie zdrowia, dwumiesięcznych wolnych wakacji, ferii, przerw świątecznych i 18-godzinnego tygodnia pracy, a nie 40-godzinnego jak u normalnych ludzi (nikt mi nie wmówi, że np. wuefista, czy nauczyciel muzyki pozostałe godziny pracuje w domu). Nauczyciele zawsze byli i będą najbardziej roszczeniową grupą zawodową, a efekty coraz marniejsze.

Eterno Vagabundo 2015-02-09 00:40:43

Patrzcie !!! O podwyżki Czynią tyle krzyków ! Jak na razie na to, Brakuje im wyników.