×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nagrody w Głównym Inspektoracie Pracy rozsierdziły związkowców

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 12 lis 2019 15:35

7 listopada Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy (ZZP PIP) wystosował pismo do Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy. Dokument jest krytycznym stanowiskiem w sprawie nagród oraz polityki personalnej w Głównym Inspektoracie Pracy.

Nagrody w Głównym Inspektoracie Pracy rozsierdziły związkowców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Przyczynkiem do stanowiska związku jest publikacja prasowa z pierwszych dni listopada. W artykule "Hojne nagrody dla dyrektorów w PIP" ujawniono, że w Głównym Inspektoracie Pracy w ubiegłym roku dyrektorzy otrzymali przeciętnie po ok. 40 tys. zł z tytułu nagród. Nie ograniczyło się to tylko do samych dyrektorów. Ich zastępcy otrzymali w przybliżeniu 34 tys. zł.

Wysokość premii ujawnionych przez "Dziennik Gazetę Prawną" spotkała się z niezadowoleniem opinii publicznej. Związek Zawodowy Pracowników PIP też nie pochwala tak wysokich nagród. Związkowcy pisali do Wiesława Łyszczeka, głównego inspektora pracy:

"Wyrażamy dezaprobatę dla przyjętej przez Głównego Inspektora Pracy koncepcji przydzielania nagród oraz prowadzenia polityki personalnej (zatrudniania i awansowania) w Głównym Inspektoracie Pracy (...) Opisana w Dzienniku Gazeta Prawna praktyka rozmija się całkowicie z postanowieniami ustalonego przez Głównego Inspektora Pracy Kodeksu Etyki Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, do którego przestrzegania zobowiązani są wszyscy - bez wyjątku - pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy."

W ocenie związkowców ta i inne, wcześniejsze, publikacje nie wywołały żadnej refleksji po stronie kierownictwa Urzędu.

Czytaj też: Nadchodzi rekordowa fala odejść policjantów

"Za każdym razem działanie takie szkodzi wizerunkowo Państwowej Inspekcji Pracy i w perspektywie najbliższych miesięcy, może skutkować zamrożeniem funduszu wynagrodzeń" ostrzegają związkowcy. W ich ocenie za działania kierownictwa PIP szkodę mogą ponieść wszyscy pracownicy zatrudnieni w Urzędzie.

"Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy nie aprobuje takiego postępowania i uważa, że występujące ogromne dysproporcje w wysokości nagród pomiędzy przyznanymi wybranym pracownikom Głównego Inspektoratu Pracy, a pozostałym pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych na szczeblu Okręgów, są nie do zaakceptowania."

Związkowcy przypominają, że na barkach inspektorów pracy oraz pracowników ich wspomagających, spoczywa realizacja zadań nałożonych przez ustawodawcę na PIP. Publikacje o wysokich nagrodach nie ułatwiają tego zadania i szkodzą instytucji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nagrody w Głównym Inspektoracie Pracy rozsierdziły związkowców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA