Nagrody dla urzędników powinny być jawne?

• Transparentność wydatkowania środków publicznych, w tym nagród przyznawanych pracownikom jest warunkiem prawidłowo funkcjonującej administracji publicznej - twierdzi poseł Grzegorz Furgo.
• W interpelacji poselskiej pyta ministra spraw wewnętrznych i administracji o to, czy wprowadzi obligatoryjnie zasadę jawności przyznawania nagród we wszystkich urzędach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nagrody dla urzędników powinny być jawne?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 maj 2016 15:43


Zdaniem posła Nowoczesnej Grzegorza Furgo, jawność życia publicznego staje się jedną z podstawowych zasad demokracji. Dodaje, że coraz większy zakres informacji o działaniach władz jest dostępnych publicznie, a skuteczna kontrola obywatelska coraz częściej zostaje uznana za jeden z podstawowych elementów systemów demokratycznych.

Tymczasem, nie mając dostępu do informacji publicznej dotyczącej urzędniczych nagród, obywatele czerpią wiedzę na ten temat z mediów.

Czytaj też: Nagrody dla pracowników Kancelarii Prezydenta

- Kilka razy do roku, z różnych źródeł i zawsze w kontekście negatywnym docierają do wiadomości publicznej informacje o nagrodach przyznawanych przez urzędników państwowych innym urzędnikom. Dotyczy to instytucji administracji publicznej na każdym szczeblu - podnosi poseł w interpelacji w sprawie publikowania przez wszystkie jednostki administracji publicznej wyczerpujących danych o przyznawanych pracownikom tych jednostek nagrodach - w ramach zasady udostępniania informacji publicznej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Zaleze.com 2016-05-11 08:59:02

Mamy odpowiedź z biura poselskiego: "Szanowny Panie, W ślad za Pana wnioskiem o rejestr wydatków Posła na Sejm Grzegorza Furgo informuję, że poseł chociaż jest osobą pełniącą funkcję publiczną, nie jest organem władzy publicznej, ani innym podmiotem wykonującym zadania publiczne. Nie jest więc zobowiązany do udostępniania informacji publicznej. Zestawienie wydatków dla biura poselskiego, zgodnie z zasadami narzuconymi przez kancelarię Sejmu, zostanie przygotowane pod koniec każdego roku kalendarzowego kadencji i wypełniając zasadę transparentności na pewno zostanie zamieszczone na stronie www posła. W razie dalszych pytań , bardzo proszę o korespondencję. Z wyrazami szacunku, Wanda Jaworska Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Grzegorza Furgo"

Zaleze.com 2016-05-10 07:58:26

: Popierając to poselskie wystąpienie w pełni, zawnioskowaliśmy do posła o udostępnienie publicznie na jego stronie internetowej grzegorzfurgo.pl/ zestawienia wszystkich wydatków finansowych w ramach prowadzonego przez posła Furgo biura poselskiego od dnia powstania do dziś. Otrzymaliśmy już potwierdzenie odebrania maila. Czekamy na odpowiedź.